ریخته گری زیورآلات و وسایل تزئینی چگونه انجام می شود؟

ریخته گری زیورآلات و وسایل تزئینی چگونه انجام می شود؟

ریخته گری

در این مقاله از مجله تخصصی جواهرات لئوپارد قصد داریم کلیه مراحل ریخته گری طلا را مرحله به مرحله آموزش دهیم. این مراحل برای ریخته گری جواهرات، زیورآلات ، مجسمه و سایر وسایل تزئینی نیز کاربرد داشته و انجام پذیر است. همچنین علاوه بر ریخته گری طلا، برای ریخته گری فلزات دیگری همچون، نقره، برنز و یا برنج نیز می توان از این مراحل پیروی کرد.

تولید مدل یا نمونه

یکی از راه هایی که برای تولید مدل استفاده میشود این است که، باید نمونه محصول اصلی با دست ساخته شود. در سال های گذشته ، این روش انجام میگرفت که جزئیات و ظرافت کار شکل نمی گرفت. مراحل این روش، از ذوب یه قطعه طلا آغاز می شد. سپس، با چرخ نورد قطعه طلا را تبدیل به تسمه و مفتول در اندازه های مختلف میکردند و با خم کاری و جوش کاری سرهم کرده و در نهایت، یک زنجیر یا انگشتر یا گوشواره و مدل مورد نیاز خود را می ساختند.

فرایند لاستیک گرفتن یا قالب گرفتن و موم زدن برای ریخته گری

بعدها از این کار کلاسیک با لاستیک های سیلیکونی با دستگاهی به اسم لاستیک پز قالب می گرفتند . در ابتدا به به مدل مورد نظر مفتولی با سایز متناسب در جهت مناسب جوش میدهند و بعد به میزان مورد نیار لاستیک سیلیکونی را بریده و داخل قالب لاستیک به سایز مورد نظر میگذارند سپس مدل را داخل لاستیک فشار می دهند تا نقش آن   بر روی لاستیک بماند و سپس لایه ای دیگر از لاستیک را روی آن می گذارند و کاملا فشرده میکنند سپس قالب لاستیک را بسته و درون دستگاه لاستیک پز قرار میدهند و پرس دستگاه را بر روی قالب محکم میبندند . برای هر لایه از لاستیک حدود 15 دقیقه وقت لازم هست. معمولا 3 لایه هست نیم ساعت تا 45 دقیقه لاستیک را در دمای ذکر شده در کاتالوگ لاستیک میپزند. بعد لاستیک را به روش مورد نیاز و با دقت با تیغ جراحی برش میدهند و قطعه اصلی را در می آورند.لاستیک ها انواع مختلف دارند که بهترین آن سیلیکونی بدون تغییر در سایز می باشد .

اکنون شما قالب مدل مورد نظر خود را دارید و میتوانید به دفعات به وسیله دستگاه موم زن به داخل آن موم تزریق کرده و ریخته گری و تولید انبوه کنید .

موم زن (Wax ingector  )

موم زن دستگاهی است در دو مدل دستی و اتومات ، مدل دستی آن بسیار ساده است و از یک مخزن برای ذوب و تحت فشار قرار دادن موم برای تزیق  ، از یک تلمبه دستی برای ایجاد فشار هوا به مقدار مورد نیاز  ، از یک فشار سنج و نشانگر و تنظیم کننده دما تشکیل شده است  .

موم زن اتومات ازقسمت های بیشتر برای دقت و سرعت بالای تزریق موم تشکیل شده است .این قسمت ها عبارتند از کمپرسور هوا برای تنظیم فشار هوای داخل مخزن و پمپ وکیوم برای تخلیه هوای داخل لاستیک و صفحه تنظیمات برای تنظیم کردن فشار تزریق موم و دمای موم و دمای سر نازل و فشار فک گیرنده لاستیک و فشار فک فشاردهنده لاستیک به نازل .

برای استفاده از این دستگاه ، موم را به مقدار مورد نیاز درون دستگاه ریخته و درب دستگاه را بسته و دمای مورد نیاز برای ذوب موم را تنظیم میکنید ، در نظر داشته باشید که از موم با کیفیت و دمای مناسب استفاده کنید . مهمترین و اولین مرحله تولید زیورآلات داشتن موم تمیز و با کیفیت و بدون نقص است . موم مدل مورد نظر باید کاملا سیقل و تمیز و عاری از هرگونه خط و خش و سوراخ  باشد تا بعد از ریخته گری سطح مدا ریخته گری شده کاملا تمیز و سیقل باشد تا کمترین میزان پروسه پوست و پرداخت کاری و کسر طلا را داشته باشید .

با در نظز گرفتن موارد گفته شده ، دما و فشار مورد نظر را بر روی دستگاه تنظیم می کنیم و لاستیک را با استفاده از دو ورق فلزی و یا پلکسی  گرفته و با میزان مورد نیاز فشار داده و از سمت ورودی سردرجه به قسمت نازل موم فشار میاوریم ، در این هنگام موم به داخل لاستیک تزریق می شود . کمی صبر میکنیم تا موم سرد شده و آنگاه آنرا از داخل لاستیک با دقت و به آرامی و بدون آنکه آسیب ببیند خارج میکنیم . دقت داشته باشید که ممکن است به لحظ کیفیت بد لاستیک و یا مدل اولیه ، موم شما نیاز به اصلاح داشته باشد . در این هنگام با انواع تیغ جراحی و ورق های کاغذی سمباده نرم میتوانید موم را اصلاح نمایید .

پرینتر سه بعدی ( 3D Printer )    

با پیشرفت سریع فن آوری دیجیتال و کامپیوترها ، تجهیزات و ماشین آلات جدید و پیشرفته ای در صنایع مختلف تولید و مورد استفاده قرار گرفته اند .یکی از این ماشین آلات پرینترهای سه بعدی در انواع اندازه ها و قابلیت ها می باشد . امروزه پرینترهای سه بعدی با کیفیت ها بسیار بالا و قیمت های به مراتب ارزان تر نسبت به گذشته و کارکرد بسیار آسانتر در دسترس عموم قرار دارد .

ما نیز از پرینتر های سه بعدی در صنعت تولید طلا و جواهرات  برای مدل سازی با جزییات مینیاتوری و کیفیت بالا استفاده می کنیم .

امروزه طراحان طلا و جواهر توسط نرم افزارهای پیشرفته از قبیل Rhino , Matrix , Tspline , Zbrush   مدلهایی با ظرافت و جزییات و زیبایی بسیار بالا خلق می کنند ، که در نهایت توسط پرینترهای سه بعدی پیشرفته مدل مومی آن تولید می شود .

ماده مصرفی در این پرینترها رزین نام دارد که در صنعت طلاسازی از دونوع آن که یکی حالت مومی شکل و با قابلیت ریخته گری مستقیم و دیگری حالت سرامیکی و با قابلیت قالب گیری میباشد ، استفاده می گردد .

البته انواع پیشرفته تر پرینترهای سه بعدی قابلیت پرینت مستقیم فلز طلا را دارند ، ولی در حال حاضر به علت قیمت بالای آن توجیه اقتصادی در صنعت تولید طلا و جواهرات را ندارد .

 کارگاه های پیشرفته دیگر از موم زن استفاده نمیکنند و مجهز به پرینترهای سه بعدی با پلیت های بزرگ می باشند که باعث سرعت و کیفیت بالاتر و تولید مدل های متنوع و سبک میشود. رزینی که در 3d- printer هست قابل ریخته گری (direct casting )  مستقیم را دارد یعنی وقتی رزین در کوره موم گیر و پخت گچ سیلندر میسوزد  اثری از آن یا خاکستری به جا نمیماند  . زیورآلات مدل فیوژن و تو خالی از مثال هایی هست که نمیشود قالب گیری کرد وفقط از دستگاههای سه بعدی برای تولید آن باید بهره گرفت  .

حکاکی و تراشیدن موم

یکی از روش های ساخت مدل ، تراشیدن و حکاکی آن بر روی موم می باشد که جنبه هنری دارد و در کارگاه های تولیدی استفاده نمی شود . در این روش از انواع قلم ها و مته های مخصوص برای تراشیدن و فرم دهی موم با دست استفاده می شود . اما در نهایت میتوان از مدل مومی ساخته شده لاستیک گرفت و در تولید انبوه استفاده کرد .

توجه داشته باشید که قلب اصلی کارگاه ریخته گری موم کاری هست. هر چه موم با کیفیت تر باشد مدل تمیزتر تولید می شود ، هر اشکالی در موم زدن ، مثل حباب هوای خیلی کوچک ، (که باید با سوزن ترکانده و بجاش موم ریخته شود) باعث ایجاد نقص در نمونه تولید شده می شود .که برای اصلاح آن  باید لیحکاری و یا سوهانکاری شود که باعث کسر طلا و هدر رفتن زمان و مواد مصرفی میشود .

دستگاه سنگ سوار کن بر روی موم

در ادامه برای تکمیل فرآیند تولید موم برای ریخته گری میتوان از دستگاه سنگ سوار کن استفاده کرد . سنگ هایی که بر روی زیورآلات تولید ابوه شده میبینید به احتمال خیلی زیاد قبل از ریخته گری بر روی موم سوار شده اند . استفاده از این دستگاه سرعت تولید مدل هایی که در آنها سنگ های ریز استفاده شده است را بسیار بالا میبرد .

سنگهای مصرفی در این روش زیرکونیوم( Cubic Zirconium  ) که در ایران به سنگ های اتمی معروف هستند میباشد که در مقابل حرارت مذاب طلا در هنگام ریخته گری مقاوم بوده و رنگ ان تغییر نکرده و نمیشکند . البته مقیاس ما سنگ های با کیفیت می باشند .

در جواهراتی ک سنگ های قیمتی مانند عقیق  زمرد ، برلیان   و….  دارند ازین دستگاه استفاده نمیشود. این دستگاه فقط برای سوار کردن سنگ های اتمی یا زیر کونیوم هست.  تمامی سنگ های دیگر باید فقط و فقط از طریق مخراجکاری بر روی مدل ریخته گری شده سوارشوند .

آماده کردن شاخه برای گچ گرفتن و ریخته گری

آماده کردن شاخه از چهار بخش تشکیل شده است .

شاخه مومی تنه ، واشر کف سیلندر ، مدل های مومی حاضر شده و سیلندر .

وزن واشر کف سیلندر را روی آن مینویسیم . برای به دست آوردن میزان فلز مذاب مورد نیاز ، وزن  واشر کف سیلندر را از وزن کل شاخه مومی و واشر کف سیلند کم میکنیم تا وزن موم محاسبه شود .

وزن مخصوص موم یک است و آنرا در وزن مخصوص فلز مورد نظر ضرب میکنیم تا میزان فلز مورد نظر برای ریخته گری محاسبه شود . نسبت موم به فلز بسته به فلزات مختلف متفاوت هست . اگر مومی ک کل شاخه 60 گرم هست ، 60 گرم موم ضرب در 10.5 نقره میشه ضرب در 14 برای طلا هست . پشت قسمت شاخه محفظه ای دارد که ممکن است 15-20 گرم بیشتر طلا بگیرد و طلای پشت کار را فشار میدهد .

در ابتدا شاخه مومی تنه را درون قسمت مرکزی واشر کف سیلندر جا میزنیم و مقداری موم ذوب کرده و در قسمت اتصال میریزیم .موم هایی که توسط لاستیک و دستگاه موم زن آماده شده است  زده شده را از قسمت یک سردرجه با هویه یکی یکی به شاخه اصلی  به زاویه 45 درجه متصل می کنیم . سپس سیلندر را با احتیاط به واشر سیلندر متصل می کنیم .

سیلندرهای مخصوص دستگاه ریخته گری مکشی ، پرفراژ شده می باشد و این سوراخ ها  را توسط چسب نواری پهن میپوشانیم تا هنگام گچ گیری ، گچ از سیلندر بیرون نریزد . ولی در سیلندر های مربوط به دستگاه ریخته گری گریز از مرکز ، این سوراخ ها وجود ندارد و فلز مذاب از طریق قانون فیزیکی گریز از مرکز به داخل سیلندر تزریق می شود .

برای این است که پمپ وکیوم گچ را مکیده و از سمتی که مذاب را در گچ میریزیم ازخلل و فرج و سوراخ های خیلی ریز که غیر قابل دیدن هست، جریان هوا را از گچ خارج کرده و مذاب فلز به جای نقش مدل مومی در گچ  تزریق شود . سیلندر را روی کف سیلندر جا زده و برای ریختن گچ چسب میریزیم تا گچ از سوراخ ها بیرون نزند.

مرحله گچ گیری

مخلوط گچ مخصوص ریخته گری و اب را به نسبت 100 به 40 آماده میکنیم .

دقت داشته باشید که ماکسیمم زمان این فرآیند یازده دقیقه می باشد .

 بر مبنای محسابه ریاضی که حجم سیلندر را که یک استوانه است از قبل محاسبه میکنید تا بر مبنی وزن مخصوص آب و گچ بتوانید میزان مورد نیاز گچ و آب  را محاسبه کنید .

درنظر داشته باشید که در هنگام مخلوط کردن باید گچ را کم کم  به ظرف آب اضافه کنید و هم بزنید تا گچ کامل و به صورت یکنواخت با آب مخلوط شود .

بعد از مخلوط شدن گچ و آب ، ظرف را روی دستگاه وکیوم گذاشته و حباب را روی آن میگذاریم و توسط پمپ وکیوم و ویبراتور حباب های داخل مخلوط گچ و آب را خارج میکنیم .

در مرحله بعد مخلوط هواگیری شده آب و گچ را با احتیاط به داخل سیلندر میریزیم و این بار سیلندر حاوی گچ و آب را توسط دستگاه ویبره وکیوم ، هواگیری میکنیم .

در این مرحله سیلندر را در جای مناسبی به دور از آفتاب مستقیم و حرارت و بدون تکان دادن ، در دمای اتاق گذاشته تا خشک شود .

لازم به ذکر است که شما میتوانید از دستگاه های تمام اتومات برای گچگیری استفاده نمایید .

مرحله موم گیری و پخت سیلندر برای ریخته گری

بعد از خشک شدن تقریبی و از بین رفتن رطوبت گچ سیلندر ، آنرا درون کوره موم گیری می گذاریم تا موم شاخه داخل سیلندر ذوب شده و از سیلندر خارج شود .

معمولا مدل خشک و بخار استفاده میشود. که هم از طریق گرم کن المنت تا دمای 300 درجه موم ذوب شود و از سیلندر خارج شود و هم با دمای 100 درجه بخار، بخار داخل خلل و فرج نفوذ کند و با دمای 100 درجه قطره های اخر موم هم ذوب شده و بیرون ریخته شود. این فرآیند معمولا در دمای 300 درجه و مدت زمان دو ساعت کامل می شود .

در این مرحله سیلندر آماده برای انتقال به کوره پخت اصلی است . سیلندر را بر مبنای سیکل پختی بر روی گچی که خریداری میشود، جدولی کشیده شه که توضیح داده این گچ چگونه باید پخته شود ، مثلا در 5 مرحله با دمای 200 درجه و 300 درجه و 500 و 600 تا دمای 800درجه که از انجا به بعد کم میکنند و به دمای 700 و تا 750 میرسد که می توان ریخته گری کرد. این فرآیند در یک بازه زمانی 10-11 ساعتی معمولا انجام می شود .

 گازی که از کوره خارج میشود سمی است نباید استنشاق شود حتما باید سیستم تهویه خیلی قوی داشته باشیم برای خروج گازها.

لازم به ذکر است که انواع مختلفی کوره با دما و کیفیت های مختلف وجود دارد . انواع  کوره تک سیلندر رو میزی تا کورهای بزرگ ایستاده گردان با کیفیت بالا تا سیکل پخت درست باشد تا گچ  کاملا بصورت یکنواخت پخته باشد. اگر یک قسمتی دمای سیلندرمتفاوت باشد در ریخته گری مشکل ایجاد میکند .

مرحله ریخته گری توسط دستگاه مکشی

وقتی مراحل پخت سیلندر برای ریخته گری تمام شد ، درب کوره را باز کنید و سیلندر را بر روی مخزن سیلندر در دستگاه ریخته گری متصل کنید ، در نظر داشته باشید که از لحظه خروج  سیلندر از کوره  ، دمای سیلندر شروع به کاهش به سمت دمای اتاق میکند .

بعد از اتصال سیلندر ، پمپ وکیوم را روشن کرده و درجه فشار سنج را نگاه کنید تا در ماکسیمم حالت خود باشد .

در این مرحله یا باید مذاب فلز توسط شخص دیگری با مشعل هوا گاز در بوته آماده شده باشد یا توسط دستگاه ذوب القایی یا ذوب الکتریکی آماده باشد و زمانی که فشار سنج ماکسیمم را نشان میدهد ، مذاب را با فاصله کم به درون محفظه ورودی سیلندر بریزد .

تا به درون نقش ها و الگو های ایجاد شده توسط موم در گچ برود در اینجا ریخته گری به پایان می رسد تا زمانیکه فلز حالت مایع دارد باید صبر کرد ویبره دستگاه روشن باشد زیرا ویبره کمک میکند که فلز بهتر داخل گچ قرار بگیرد و هم پمپ باعث می شود که هوای داخل سیلندر کشیده شود ، وقتی مذاب سفت شد می توان دستگاه را خاموش کرد.

حال سیلندر ما آماده است ،در ابتدا ما باید به آن زمان دهیم تا دما افت کند  زیرا اگر در همان لحظه به درون آب بزنیم ممکن است طلا شکن شود .

 در کل باید  حداقل نیم ساعت زمان داده شود تا سیلندر خنک شود تا سنگهای سوار شده روی موم نیز در اثر سرد شدن ناگهانی نشکنند . ولی اگر سیلندر نیم ساعت تا چهل دقیقه از آن گذشته باشد در اب بزنید سیلندر هنوز داغ است باعث میشود گچ سیلندر هم بترکد و هم راحت شسته شود این گچها که شسته میشود امکان اینکه تکه ای از طلا کنده شده ودر آن افتاده باشد هست و باید حتما گچ بررسی شود و تعداد کار حتما شمرده شود و کار وزن شود تا در گچ  طلا باقی نمانده باشد .

گچ شسته شده را به هیچ عنوان درفاضلاب نریزید چون مانند بتن درون کانال فضلاب سفت می شود . این گچ ها باید کیسه شود و دور ریخته شود (بصورت زباله جامد ) .

 در مرحله بعد ما دستگاهی داریم به نام واترجت ،این دستگاه با فشار بالای آب گچ مانده شده در جاهای مختلف شاخه را میشوید وقتی که گچ شسته شد شاخه ما گچ هایش از بین رفته است در این مرحله انگشتر ها و آویزها و… را از شاخه اصلی با دقت  با سیم چین جدا میکنیم  تا کار کج نشود . 

انواع دستگاهای ریخته گری طلا

ساده ترین دستگاه ،استفاده از کابین ریخته گری و  پمپ  وکیوم و یا دستگاه گریز از مرکزاست .

 در دستگاههای پیشرفته کنونی فرآیند ریخته گری  کاملا اتوماتیک میباشند و فلز را توسط  ذوب القایی در یک زمان در محفظه بالا ذوب میشود و به داخل سیلندرکه در محفظه پایین و متصل به پمپ وکیوم قرار گرفته است و اکسیژنی در آن قرار ندارد توسط  گاز آرگون که در محفظه بالا پشت مذاب می آید تزریق میشود .

در حقیقت علت استفاده از گاز آرگون این است که هم مذاب طلا با فشار تزریق به داخل سیلند تزریق شود و هم بار طلای ما نسوزد و تغییری در محاسبات عیار طلا به وجود نیاید و این سوختن یا در واقع اکسید شدن باعث سیاه شدن فلز بعد از ریخته گری نشود .

ابزارهای ذوب کردن

1.هوا گاز

که توسط مشعل با ترکیب گاز اکسیژن و متان و تولید شعله با حرارت 2000 درجه سانتی گراد ، فلز را درون بوته ذوب میکند . از معایب این روش کسر طلا و سوختن بار و تغییر عیار طلا است . و این روش خطرات ایمنی نیز دارد .

2. ذوب الکتریکی

توسط المنت تولید حرارت کرده و طلا را ذوب میکند .

3. ذوب القایی

کوره های ذوب القایی بر مبنی القای میدان مغناطیسی کار می کنند .  

تمیز کاری به روش شیمیایی  

اولین مرحله تمیز کاری ما اسید کاری است.این محلول در ایران زاغاب نام دارد که ترکیبی از آب و اسید سولفوریک به میزان ده درصد است .

توجه : هنگام ترکیب آب و اسید ، اسید باید در آب ریخته شود زیرا اگر آب را در اسید برزیم اسید میپاشد و خطرناک است .

 حتما از دستکش و عینک و نقاب استفاده .همچنین از لباس کارگاهی مناسب استفاده کنید .

طلای جدا شده از شاخه  را درون ظرف زاغاب میگذاریم و توسط شعله  آنرا میجوشانیم . اینکار باعث از بین رفتن اکسیدهای ایجاد شده در زمان ریخته گری و بازیابی رنگ اصلی طلا میشود .

روش پولیش کاری بمبینگ

برای تمیز کردن پشت سنگها و لای شاخه ها و دل کار فیوژن ، توری، سنگ روی موم، پایه جواهر و…

به هیچ عنوان نمیتوان با دستگاه مگنت، اوتک و ویبراتور دل کار را تمیز کرد زیرا کار آسیب میبیند .دستگاه بمبینگ چون بصورت مایع در کل قسمتهای مختلف کار لای شاخه، زیر سنگ و… نفوذ می کند  و طی یک واکنش شیمیایی توسط ترکیب سیانید و هیدروژن پراکساید  یک لایه از روی کل سیاهی و کثیفی کار را برداشته و رنگ مغز کار (طلا) را به شما میدهد و کار شما را تمیز کرده و تا چهل درصد افزایش کیفیت در آبکاری به شما میدهد و بعد از بمبینگ دیگر نیازی به مگنت و اوتک و ویبراتور نیست نهایتا پنج  دقیقه از مگنت استفاده میشود، جدای از همه اینها کل زمانی که شما صرف عملیات بمبینگ کردن انجام میدهید فقط یک دقیقه است که این کار باعث افزایش سرعت شما شده و حتی در مراحل پرداختکاری نهایی هم نیازی نیست که زمان زیادی صرف پرداختکاری نمایید .

توجه داشته باشید که ماده شیمیایی سیانسد به شدت سمی است و میتواند باعث مرگ شود .

برای آشنایی با این فرآیند به قسمت آموزش گام به گام دستگاه بمبینگ طلا و نقره مراجعه کنید .

پولیش کاری و جلا دادن ( پوست و پرداخت )

مرحله بعدی کار ما پولیش کاری میباشد . اولین دستگاه پولیش کاری به روش مکانیکی مگنو پلیش ( مگنت ) می باشد .

این دستگاه توسط یک سری ساچمه ها و سوزنهای فولادی که در ظرفی قرار دارد که با سرعت بالا توسط نیروی مغناطیسی میچرخد  کار میکند .

و باقی مانده دوده ها و گچ ها روی کار  ازبین برود ،این کار اولین مرحله صیقل دادن کار می باشد .

وقتی بعد از اینکه 45 دقیقه مگنت کردیم ،کارها را از مگنت جدا میکنیم و دقت کنیم تا سوزنها در کار نماند زیرا اگر این سوزنها در کار بماند در مراحل دیگر مشکل ایجاد میکند .

دستگاه اوتک و ترامبلر( ویبراتور )

دستگاهی است که در بازار ایران آن را به نام سازنده آلمانی آن به نام اوتک میشناسند . دارای دو نوع دستگاه اوتک خشک و دستگاه اوتک تر (با مایع کار میکند ) می باشد . در این دستگاه از یک سری ساینده های سرامیکی با زبری و اندازه و شکل های مختلف استفاده میشود . که طی چند ساعت با چرخیدن در مایع و شوینده مخصوص و توسط این سرامیک های سایز مختلف و بر اثر سایش سطح زیر آلات را صیقل میدهند .

در مرحله خشک ، از پوست گردو و خمیر جلا دهنده استفاده می شود .

 استفاده از ماشین آلات باعث می شود کیفیت کار بالاتر رود و حجم کار بیشتری انجام شود .و همچنین خطای کمتر و یکنواختی بیشتری داشته باشد.

دستگاه دیگری به نام ترامبلر وجود دارد که این دستگاه نیز توسط سرامیک های ساینده و مواد با زبری های مختلف سطح زیر آلات را صیقل میدهد . فقط فرق آن این است که به جای حرکت چرخشی از لرزش استفاده می کند .

پوست و پرداخت و پولیش دادن دستی

این مرحله را میتوان به عنوان جایگزین کامل و یا مکمل مرحله  پولیش دادن و جلا دادن توسط دستگاههای اتومات انجام داد.

در این مرحله شما از فرزمینیاتوری در انواع رومیزی و یا آویزان و دستگاهی به نام موتور پرداخت و انواع مواد جلا دهنده و کاغذ سمباده و انواع فرچه های کاغذ سمباده ای و مویی و کرکی و نمدی متناسب استفاده میکنید و قسمت های مختلف کار را صیقل می دهید .

 بعد از اینکه صیقل دادن اولیه ما توسط دستگاه مگنت تمام شد ، با استفاده از دستگاه پرداخت یا فرز مینیاتوری فرآیند پوست زدن زیرور آلات انجام شود یعنی بساب کاری انجام شود تا سطح کار ما که دانهایی از ریخته گری و خط و خش در آن مانده است را صیقل دهیم هرچقدر موم ما در ابتدای کار تمیز تر و بی نقص باشد این مراحل کمترانجام  می شود و در نتیجه کسر طلا و هزینه مواد مصرفی و زمان کمتر می شود .

با این دستگاه که دارای صفحات پارچه ای گرد است با سرعت بالا در حال چرخیدن است و یکسری مواد ساینده و جلا دهنده مانند انواع پنزا کار را پولیش میدهیم  که باعث برق افتادن روی کار و حذف خطهای ریز روی کار می شود .

باید در نظر گرفته شود که اگر کار ما به جوشکاری احتیاج دارد قبل از مراحل پوست و پرداخت ما باید جوشکاری انجام گردد.

توجه داشته باشید که هرچه موتور پرداخت شما قوی تر و مکش آن قوی تر باشد از کسر طلای شما کم می شود و گرد طلا به داخل کیسه رفته و بعد از پر شدن کیسه توسط فرآیند قالکاری بازیافت میشود .

توجه داشته باشید که کیسه قسمت پوست کاری و پرداخت کاری ترجیها جدا باشد تا فرآیند بازیافت و قالکاری طلا با کسر کمتری مواجه شود

آبکاری

مرحله نهایی برای کار ما آبکاری و میناکاری است .

بعد از مرحله پوست و پرداختکاری ، زیور آلات را با دستگاهی به نام  آلترسونیک ومواد شوینده مخصوص شستشو میدهیم تا تمام کثیفی های روی آن شسته شود و کار برای مرحله آبکاری آماده سود .

مراحل آبکاری عبارتند از :

شستشو با آلتراسونیک

سشتشو با دستگاه بخار

چربی گیری الکتریکی

اکتیو کردن سطح فلز

پوشش دادن سطح زیورآلات توسط مایع آبکاری مورد نظر

بعد آبکاری امکان دارد بعضی از سنگ های روی کار بریزد این سنگ ها باید توسط مخراج کار دوباره روی زیور الت قرارداده شود یا اینکه باید با چسب های مخصوص  که سفیدک نزند روی کار سوار شود. اگر از چسب نامرغوب استفاده شود کار سفیدک میزند .

برای آشنایی گام به گام با آبکاری به قسمت آبکاری مراجعه کنید .

میناکاری

شما می توانید از میناکاری گرم که نیاز به کوره پخت دارد استفاده کنید .

و یا از میناکاری سرد با لامپ یو وی استفاده کنید .

این فرآیند باید قبل از آبکاری انجام شود .

به روز ترین و جذاب ترین مطالب جواهرات را در جواهرات لئوپارد دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.