آموزش مرحله به مرحله بمبینگ طلا و نقره

آموزش مرحله به مرحله بمبینگ طلا و نقره

بمبینگ

برای تمیز کردن پشت سنگها و لای شاخه ها و دل کار فیوژن ، توری، سنگ روی موم، پایه جواهر و… از دستگاه بمبینگ استفاده می کنند.

به هیچ عنوان نمیتوان با دستگاه مگنت، اوتک و ویبراتور دل کار را تمیز کرد زیرا کار آسیب میبیند .دستگاه بمبینگ چون بصورت مایع در کل قسمتهای مختلف کار لای شاخه، زیر سنگ و… نفوذ می کند  و طی یک واکنش شیمیایی توسط ترکیب سیانید و هیدروژن پراکساید  یک لایه از روی کل سیاهی و کثیفی کار را برداشته و رنگ مغز کار (طلا) را به شما میدهد و کار شما را تمیز کرده و تا چهل درصد افزایش کیفیت در آبکاری به شما میدهد و بعد از بمبینگ دیگر نیازی به مگنت و اوتک و ویبراتور نیست نهایتا پنج  دقیقه از مگنت استفاده میشود، جدای از همه اینها کل زمانی که شما صرف عملیات بمبینگ کردن انجام میدهید فقط یک دقیقه است که این کار باعث افزایش سرعت شما شده و حتی در مراحل پرداختکاری نهایی هم نیازی نیست که زمان زیادی صرف پرداختکاری نمایید .

تجهیزات و لوازم مورد نیاز

قابلمه کوچک استیل

گرمکن برقی

سیانید سدیم یا پتاسیم

توری صافی دسته دار

پراکسید هیدروژن 30%

آب مقطر

آب لوله کشی

دماسنج

استکان شیشه ای

سطل

تهویه هوا خوب ( برای ایمنی بیشتر اینکار را در هوای آزاد و یا زیر هود قوی انجام دهید )

فرآیند گام به گام کار با دستگاه بمبینگ

یک گالن آب مقطر را گرم کنید تا تقریباً بجوشد. برخی ترجیح می دهند از آب لوله کشی استفاده کنند. با این حال، مواد معدنی موجود در آب لوله کشی ممکن است اثر روشن کننده فرآیند بمبینگ بر روی زیورآلات را تیره کند.

3 گلوله سیانید سدیم تقریباً 170 گرم را به آب اضافه کنید و صبر کنید تا سیانید حل شود. این محلول سیانید را تا زمان استفاده در یک پارچ پلاستیکی نگهداری کنید.

6 تا 10 انگشتر یا قطعه طلا را در صافی قرار دهید و صافی را در قابلمه قرار دهید. محلول سیانید را به اندازه ای در قابلمه بریزید که زیورآلات را بپوشاند.

محلول را تا 70 درجه سانتی گراد  گرم کنید و دما را با دماسنج اندازه گیری کنید. دمای دقیق و ثابت برای نتیجه ایمن و ثابت مهم است. قابلمه را از روی اجاق گاز بردارید.

در حالی که قابلمه را روی یک سطل نگه داشته اید ، 1  استکان پراز پراکسید هیدروژن را داخل قابلمه بریزید. پس از چند ثانیه یا شاید به اندازه یک دقیقه، یک واکنش حباب و جوشیدن شدید را خواهید داشت. این فرآیند بمبینگ است. حباب ممکن است سرریز شود. سطل برای گرفتن سرریز  است. بمبینگ 1 تا 3 درصد طلای شما را حذف می کند. بازیابی این طلا البته بسیار مهم است.

در ادامه بازیابی طلا از فرآیند بمبینگ را توضیح میدهیم .

توجه: برخی ترجیح می‌دهند در این مرحله حلقه‌ها را قبل از شستشو با آب سرد در حمام سیانور داغ فرو کنند. ولی اکثرتولیدکنندگان به سادگی آبکشی می کنند و با دستگاه بخار آنرا تمیز می کنند .

موارد احتیاط در استفاده از دستگاه بمبینگ

سیانید بسیار سمی و بسیار خطرناک است. سیانید به راحتی می تواند باعث مرگ شود.

هشدار: اگر سیانید وارد خون شود، اکسیژن خون را از بین می برد و باعث خفگی فرد می شود. هنگامی که یک فرد توسط سیانید مسموم  می شود، به دلیل کمبود اکسیژن است که سیانید ایجاد کرده است.

بیشترین خطر سیانید زمانی ایجاد می شود که سیانید با هر اسیدی در تماس باشد. ترکیب این دو باعث ایجاد گاز هیدروسیانیک می شود. این گاز کشنده ای است که در اتاق گاز زندان برای کشتن زندانیان محکوم و به عنوان بمب شیمیایی استفاده می شود. حتی برای جلوگیری از چنین خطری، اجازه ندهید اسید و سیانید هر دو در یک اتاق باشند.

فرآیند بمبینگ بیشتر سیانید موجود در محلول شما را اکسید می کند. عنصر اکسیژن اضافی در پراکسید هیدروژن (H2O2) برای اکسیداسیون سیانید را فراهم می کند. اکسیداسیون اضافی ممکن است با افزودن سفید کننده خانگی یا کلرزن استخر انجام شود.

تا زمانی که طلا بازیابی نشده است از سفید کننده یا کلرساز استفاده نکنید، در غیر این صورت طلا را در محلول قفل خواهید کرد و بازیابی آن را بسیار دشوار می کند.

بازیابی طلا از محلول بمبینگ

محلول مصرف شده خود را در یک سطل پلاستیکی جمع آوری کنید. آب را در ظرف هم بزنید. ورق از جنس فلز روی را در ظرف آویزان کنید. در عرض 24 ساعت، تمام فلز موجود در محلول یا باید به صورت یک لایه قهوه ای به ورق روی بچسبد یا به صورت گل قهوه ای در کف ظرف ته نشین شود.

محلول را در ظرف دیگری بریزید. مراقب باشید هیچ یک از ذرات قهوه ای رنگی که ممکن است در ته محلول نشسته باشند نریزید. این ذرات طلا هستند. با استفاده از یک حوله کاغذی، فیلم قهوه ای را از روی ورق روی پاک کنید. ممکن است توجه داشته باشید که مقداری از ورق روی در محلول حل شده است. این یک بخش طبیعی از فرآیند تبادل یونی است که شما با ورق روی انجام می دهید. هر ورق روی که حل نشده باشد ممکن است در دسته بعدی که بازیابی می کنید دوباره استفاده شود.

سیانور را خنثی و از بین ببرید و سپس آن را طبق مقررات محلی خود دفع کنید.

توجه داشته باشید که دستگاههایی به اسم کابین بمبینگ وجود دارد که با ایمنی بالا میتوانید این فرآیند را در آن انجام دهید .

گروه طراحی و تولید طلا و جواهرات لئوپارد با حضور در ایران ، روسیه ، آلمان ، سوئیس ، اکراین با مدیریت آقای کیانوش زرین تخت در تمامی مراحل تولید زیورآلات طلا و جواهرات همراه شما می باشد .

به روز ترین و جذاب ترین مطالب جواهرات را در جواهرات لئوپارد دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.