ریخته گری موم گمشده (لاست واکس) چیست ؟

ریخته گری موم گمشده (لاست واکس) چیست ؟

ریخته گری موم گمشده

در مقاله آشنایی با ریخته‌ گری طلا ، با مفهوم و روش های ریخته گری طلا و جواهرات آشنا شدیم. در این مقاله قصد داریم، در مورد ریخته گری موم گمشده اطلاعات جالب توجهی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

ریخته گری موم گمشده یا لاست واکس فرایندی است که طی آن یک مجسمه فلزی از یک مجسمه اصلی تکثیر می شود. (اغلب نقره ، طلا ، برنج یا برنز). با این روش می توان کارهای پیچیده ای را ساخت. (همچنین “ریخته گری سرمایه گذاری” ، “ریخته گری دقیق” یا cire perdue نامیده می شود که از زبان فرانسه از انگلیسی استفاده شده است ، تلفظ می شود [siʁ pɛʁdy])

معرفی

قدیمی ترین نمونه شناخته شده از این تکنیک یک حرز 6000 ساله از تمدن دره سند است. نمونه های دیگر مربوط به دوره های بعدی مربوط به بین النهرین در هزاره سوم قبل از میلاد است. همچنین میتوان به اشیاء کشف شده در غار گنج (نهال میشمار) در جنوب فلسطین (منطقه) ، که متعلق به دوره کلکولیت (4500 تا 3500 قبل از میلاد) است ،اشاره کرد. برآوردهای محافظه کارانه از سن کربن 14 قدمت این موارد را به ج. 3700 سال قبل از میلاد ، عمر آنها بیش از 5700 سال است. ریخته گری موم گسیخته در اروپا تا قرن هجدهم ، زمانی که فرآیند قالب گیری قطعه غالب شد ، رایج بود.

مراحل مورد استفاده در ریخته گری مجسمه های کوچک برنزی نسبتاً استاندارد است. اگرچه امروزه این فرآیند ریخته گری به شکل متفاوتی انجام میگیرد. (در کاربردهای صنعتی مدرن ، این فرآیند ریخته گری سرمایه گذاری نامیده می شود.) انواع فرایند عبارتند از: “قالب از دست رفته” ، که تشخیص می دهد میتوان از مواد غیر از مومی استفاده کرد (مانند پیه ، رزین ، قیر و نساجی). و “فرآیند موم ضایعات” (یا “ریخته گری قالب ضایعات”) ، چراکه در این روش قالب برای حذف مورد ریخته گری از بین می رود.

ریخته گری موم گمشده
ریخته گری موم گمشده

مراحل ریخته گری موم گمشده:

ریخته گری را می توان از خود مدل موم ، روش مستقیم یا نسخه مومی از مدلی که نیازی به موم نیست ، روش غیر مستقیم ، تهیه کرد. این مراحل برای فرآیند غیر مستقیم است (روش مستقیم از مرحله 7 شروع می شود):

 1. مدل سازی. یک هنرمند یا قالب ساز یک مدل اصلی را از موم ، خاک رس یا مواد دیگر خلق می کند. در اغلب موارد، ترجیح به موم و خاک بر پایه روغن است، زیرا این مواد نرمی خود را حفظ می کنند.
 2. قالب سازی. قالب از مدل اصلی یا مجسمه ساخته شده است. قالب های بیرونی سفت و سخت حاوی قالب داخلی نرم تری هستند که منفی دقیق مدل اصلی است. قالبهای داخلی معمولاً از لاتکس ، لاستیک پلی اورتان یا سیلیکون ساخته می شوند که توسط قالب خارجی پشتیبانی می شود. قالب بیرونی را می توان از گچ تهیه کرد ، اما می توان از فایبرگلاس یا مواد دیگر نیز استفاده کرد. اکثر قالبها حداقل از دو قطعه ساخته می شوند و در هنگام ساخت بین یک قطعه چوبی با کلید بین قطعات قرار می گیرد تا بتوان قالب را به طور دقیق کنار هم قرار داد. اگر قطعات باریک و بلند به بیرون از مدل وجود داشته باشد، اغلب از اصل جدا شده و جداگانه قالب گیری می شوند. گاهی اوقات قالب های زیادی برای بازآفرینی مدل اصلی به ویژه برای مدل های بزرگ مورد نیاز است.
 3. موم. پس از اتمام قالب ، موم مذاب به داخل آن ریخته می شود و به اطراف می چرخد ​​تا یک لایه یکنواخت ، معمولاً ضخامت حدود 3 میلی متر (1⁄8 اینچ) ، سطح داخلی قالب را بپوشاند. این کار را تا رسیدن به ضخامت مورد نظر تکرار کنید. روش دیگر این است که کل قالب را با موم مذاب پر کرده و بگذارید سرد شود تا ضخامت دلخواه روی سطح قالب ایجاد شود. پس از این بقیه موم دوباره ریخته می شود، قالب برعکس می شود و لایه موم می ماند تا سرد شود و سفت شود. با این روش کنترل ضخامت کلی لایه موم دشوارتر است.
 4. حذف موم. این نسخه مومی توخالی از مدل اصلی از قالب برداشته می شود. ممکن است سازنده مدل از قالب برای استفاده از چندین نسخه استفاده کند ، فقط به دلیل دوام قالب.
 5. تعقیب. سپس هر نسخه مومی توخالی “تعقیب” می شود: از یک ابزار فلزی گرم شده برای از بین بردن علامت هایی که خط جدا شدن یا چشمک زدن محل اتصال قطعات قالب را نشان می دهند ، استفاده می شود. موم به گونه ای پوشیده می شود که هرگونه نقص را پنهان کند. موم در حال حاضر شبیه قطعه تمام شده است. قطعات مومی که به طور جداگانه قالب گیری شده بودند ، اکنون می توانند گرم شوند و به آنها متصل شوند. کارخانه های ریخته گری اغلب از علائم ثبتی برای نشان دادن محل دقیق حرکت خود استفاده می کنند.
 6. اسپری کردن. کپی مومی با ساختار مومی مانند سه لایه ساخته شده است که در نهایت مسیرهایی را برای جریان مواد ریخته گری مذاب و خروج هوا فراهم می کند. شستشوی دقیق برنامه ریزی شده معمولاً در بالا با یک “فنجان” مومی شروع می شود که توسط استوانه های مومی به نقاط مختلف روی نسخه مومی متصل می شود. لکه گیری لازم نیست توخالی باشد ، زیرا بعداً در حین فرآیند ذوب می شود.
 7. دوغاب. یک کپی مومی خمیری را در دوغاب سیلیس ، سپس داخل گچ ماسه مانند یا سیلیس کریستالی خشک با اندازه دانه کنترل شده فرو می کنند. ترکیب دوغاب و شن و ماسه را مواد قالب سرامیکی می نامند ، اگرچه به معنای واقعی کلمه از سرامیک ساخته نشده است. این پوسته اجازه می دهد تا خشک شود و این روند تکرار می شود تا حداقل یک پوشش نیم اینچی کل قطعه را بپوشاند. هرچه قطعه بزرگتر باشد ، پوسته ضخیم تر باید باشد. فقط قسمت داخلی فنجان روکش نشده است ، و سطح صاف فنجان به عنوان پایه ای است که قطعه در طول این فرآیند روی آن قرار می گیرد. هسته نیز با مواد مقاوم در برابر آتش پر شده است.
 8. سوختن. قطعه روکش شده با سرامیک در کوره ای قرار داده می شود که حرارت آن پوشش های سیلیس را به صورت پوسته سخت می کند و موم ذوب شده و تمام می شود. موم ذوب شده قابل بازیابی و استفاده مجدد است ، اگرچه اغلب به سادگی سوزانده می شود. اکنون تنها چیزی که از آثار هنری اصلی باقی مانده است فضای منفی است که قبلاً توسط موم در داخل پوسته سرامیکی سخت شده اشغال شده بود. فیدر ، لوله های تهویه و فنجان نیز در حال حاضر توخالی هستند.
 9. آزمایش کردن. پوسته سرامیکی اجازه داده می شود سرد شود. سپس آزمایش می شود تا ببیند آیا آب آزادانه از طریق لوله های فیدر و دریچه عبور می کند یا خیر. ترک ها یا نشت ها را می توان با خمیر نسوز ضخیم وصله کرد. برای آزمایش ضخامت ، می توان سوراخ هایی را در پوسته ایجاد کرد ، سپس وصله کرد.
 10. ریختن. پوسته در کوره دوباره گرم می شود تا تکه ها سفت شوند و همه آثار رطوبت از بین برود. سپس فنجان را به سمت بالا در وان پر از ماسه قرار دهید. فلز در کوره ذوب شده در کوره ذوب می شود ، سپس با دقت در پوسته ریخته می شود. پوسته باید داغ باشد زیرا در غیر این صورت اختلاف دما باعث خرد شدن آن می شود. سپس پوسته های پر شده اجازه می دهند سرد شوند.
 11. رهایی. پوسته چکش خورده یا ماسه زده و ریخته گری خشن را آزاد می کند. چروکها، که همچنین در فلز بازسازی شده اند، قطع می شوند. این مواد در ریخته گری های دیگر مورد استفاده مجدد قرار میگیرند.
 12. تعقیب فلزات. درست همانطور که نسخه های مومی مورد تعقیب قرار می گرفتند، ریخته گری تا زمانی که علائم روشن کننده فرآیند ریخته گری برداشته شود کار می شود. به طوری که ریخته گری اکنون شبیه مدل اصلی است. گودالهای بجا مانده از حبابهای هوا در ریخته گری و شاخه های چوب خراشیده شده و صیقل داده می شوند.

قبل از قالب های ریخته گری بر پایه سیلیس، قالبها از انواع دیگر مواد مقاوم دربرابر آتش ساخته شده بودند. که متداول ترین آنها بر اساس گچ ، با دوغاب اضافه شده و بر اساس خاک رس بود. قبل از قالبهای لاستیکی از ژلاتین استفاده می شد.

جواهرات لئوپارد کلیه خدمات ریخته گری طلا را با ارزان ترین قیمت، و بالاترین کیفیت انجام میدهد. اگر نیاز به خدمات ریخته گری طلا دارید حتما با مشاورین ما تماس بگیرید.

به روز ترین و جذاب ترین مطالب جواهرات را در جواهرات لئوپارد دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.