موم کاری در طلا سازی

موم کاری در طلا سازی

تولید انبوه طلا و جواهر و زیور آلات با استفاده از قالب و ریخته کاری انجام می شود . در این قالب گیری به تعداد مورد نیاز باید قالب تهیه کنیم . جنس این قالب ها نوعی پلیمر نرم است که به آن ها موم گفته می شود . در مراحل ریخته کاری فلز به جای موم جایگزین می شود . یعنی به ازای هر موم یک قطعه طلا یا جواهر یا زیور آلات از جنس طلا و یا فلزات دیگر تولید می شود . به این فرآیند موم کاری گفته می شوند .
قالب مومی به قالبی گفته می شود که بعد از تزریق موم ( wax) داخل آن شکل و فرم قطعه ی مورد نظر ایجاد خواهد شد .
از ویژگی های موم کاری می توان به قابلیت استفاده از آن در ااندازه های مختلف اشاره کرد .
موم مورد استفاده در این فرایند موم های کارنوبا (سخت) و موم های کاندلیلا (نرم) و موم زنبور (نرم) و موم های مصنوعی مانند میکروکریساتالاین نرم (پارافین) است.

موم کاری در طلا سازی
موم کاری در طلا سازی

ویژگی موم ریخته گری

1.دمای ذوب آن پایین باشد .
2.در حالت مذاب براحتی سیال شود و جریان پیدا کند .
3.براحتی سرد و سخت شود .
4.انعطاف پذیر باشند تا بتواند الگوی مومی کامل شده را بدون شکستن یا خراب شدن از داخل قالب خارج کند .
5.از طریق الکترو استانیکلی (جذب و دفع بارهای الکتریکی) جذب لاستیک شوند.


مراحل مدل سازی با موم ( wax )

ساختن قطعه جواهر با موم یا wax
سایز کردن ، برش کاری ، اره کاری ، مته کاری ، سوهان کاری قطعه های مومی
اتصال قطعه های مومی توسط هویه و التراوکس
خالی کردن پشت قطعات ، چنگ سازی ، آشنایی با ریخته گری
گوارسه سازی ، قلم زنی پولیش کردن ، شاخه کردن
مخراجی روی موم wax
ساختن مجسمه های مومی

روش موم کاری طلا


با روش موم کاری می توانیم پیچیده ترین طرح های جواهرات را قالب گیری کنیم . برای این کار ابتدا طرح جواهر مورد نظر را از موم تهیه می کنیم . سپس طرح را به پایه ی مومی مخروطی شکلی متصل می کنیم . بعد از آن توسط قالب پلاستر پاریسی در بر گرفته می شود. در قالب منفذ یا شکافی می گذارند تا موم قابل سوختن شود. قالب پلاستر را بعد از خشک شدن در کوره گذاشته و به آرامی آن را حرارت می دهیم .
امروزه برخلاف گذشته دیگر طراحی طلا ها را به صورت دستی انجام نمی دهند و بیشتر طراحی ها توسط نرم افزار Matrix ، نرم افزار طلاسازی راینو و نرم افزار Zbrush انجام می شود .

با حرارت کوره موم آرام آرام می سوزد و پس از سوختن موم، حفره ای در داخل قالب گچی باقی می ماند.
در مرحله ی بعدی فلز مذاب را از طریق منفذ باقی مانده به داخل حفره ی قالب می ریزیم که به سرعت منجمد می شود و شکل و فضای حفره پلاستر را به خود می گیرد.

مراحل دیگر موم کاری


پس از سرد شدن، قالب شکسته و مدل خارج می شود.طلا سازان برای تسریع تولید قطعات ، ابتدا از روی مدل اصلی جواهر که معمولا از نقره ساخته می شود یک قالب لاستیکی درست می کنند تا مدل های مومی سریع در آنها تشکیل شود .
با توجه به تعداد سفارشات ، به همان تعداد موم داخل قالب تزریق و مدل های مومی تهیه و خوشه بندی می شوند اطراف این خوشه های مومی طی فرآیند دوغ آب دهی لایه ایی از سرامیک تشکیل و سپس این موم ها بعد از حرارت دهی ذوب شده و از داخل پوسته سرامیکی خارج می شوند و ذوب با متریال وآنالیز مورد نیاز جایگزین آن می شود و در نهایت قطعه ی مورد نیاز بعد از شکستن پوسته ی سرامیکی و سندبلاست و یا شات بلاست به دست می آید در بعضی از موارد می توان به جای ساخت قالب مومی از روش پرینتر سه بعدی ( نمونه سازی سریع ) برای ریخته گری دقیق استفاده کرد این حالت برای قطعات با تعداد کم و یا سطوح خیلی پیچیده مقرون به صرفه است .

به روز ترین و جذاب ترین مطالب جواهرات را در جواهرات لئوپارد دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.