معرفی سنگ های قیمتی: توپاز

معرفی سنگ های قیمتی: توپاز

سنگ توپاز از هر نظر سنگ جواهرات مرقوبی است و از نظر تاریخی یکی از مهمترین سنگهای قیمتی است. با ضریب شکست نسبتاً بالا ، بدون هیچ حساسیت خاصی به مواد شیمیایی ، که می توان آن را با مراقبت مناسب ، در هر نوع کاربرد جواهرات استفاده کرد.

ست انگشتر عروسی و نامزدی توپاز آبی

نام توپاز به احتمال زیاد از یک جزیره در دریای سرخ به نام ‘Topazos’ گرفته شده است ، امروزه Zabargad ، منبع باستانی پریدوت نامیده می شود. در زمان های گذشته به تمام سنگ های قیمتی طلای قهوه ای و گاهی سبز نیز topaz گفته می شد که باعث سردرگمی کافی می شود به طوری که امروزه از توپاز واقعی به عنوان توپاز گرانبها یاد می شود.

رنگهای سنگ توپاز


سنگ توپاز دارای رنگهای مختلفی از جمله شفاف ، قهوه ای ، زرد ، نارنجی ، قرمز ، صورتی و آبی است. توپاز آبی ، با رنگ آبی کمرنگ و متوسط ​​ایجاد شده در اثر تابش ، در اندازه های بسیار بزرگ با قیمت های مناسب یافت می شود. تنوع زرد طلایی و ظریف ، معروف به Imperial Topaz ، نسبتاً کمیاب است. رنگ های توپاز به ندرت زنده هستند. رایج ترین رنگ زرد با رنگ قرمز است. با ارزش ترین آن صورتی تا قرمز است. محبوب ترین آن آبی است. عوامل رنگ آمیزی آهن و کروم هستند.

  • آبی: آبی طبیعی نادر است. در تمام ذخایر عمده و همچنین در انگلستان (کورن وال) ، ایرلند شمالی و اسکاتلند یافت می شود. بیشتر توپازهای آبی از سنگهای قیمتی توپاز بی رنگ و پیشرفته تشکیل شده اند.
  • شامپاین: یکی از معدود گونه های ان با رنگ طبیعی در سایه قهوه ای روشن تا متوسط ​​، که در مکزیک یافت می شود.
  • امپریال: محبوب ترین نوع طبیعی است. رنگ طلایی غنی آن به طور کلی با هیچ نوع درمانی افزایش نمی یابد. مهمترین سپرده در میناس گرایس ، برزیل یافت شد.
  • صورتی: رنگ صورتی طبیعی آن، بسیار نادر و پرهزینه است. اکثریت قریب به اتفاق توپازهای صورتی ، سنگهای زرد تحت عملیات حرارتی هستند که به رنگ صورتی در می آیند. با ارزش ترین نوع توپاز را می توان در برزیل ، پاکستان و روسیه یافت.
  • میستیک: یک نوع بی رنگ است که به طور مصنوعی پوشانده شده و به آن اثر رنگین کمان دلخواه را می دهد.
سنگ توپاز

معروف ترین سنگ توپاز


شاید مشهورترین سنگ توپاز یک نمونه غول پیکر باشد که در تاج پرتغال ، “Braganza” قرار دارد ، که برای اولین بار تصور می شد یک الماس است. همچنین یک مجموعه topaz زیبا در Green Vault در درسدن ، یکی از مجموعه های مهم جواهرات جهان وجود دارد.
توپاز را می توان در اندازه های بزرگ و حیرت انگیز یافت. در سال 1964 توپازهای آبی در اوکراین یافت شد که وزن هر یک در حدود 100 کیلوگرم بود. موسسه اسمیتسونیان در واشنگتن دی سی هر کدام چند هزار قیراط آن برش خورده را نشان می دهد. یک توپاز وجهی با وزن 22،892.50 قیراط که آن را به بزرگترین نوع زرد برش خورده در جهان تبدیل کرده است.

افسانه های این سنگ


مصریان معتقد بودند که توپاز با درخشش طلای خورشید توانای خورشید را رنگ آمیزی کرده است. این باعث شد که آن یک حرز بسیار قدرتمند باشد که از مومنان در برابر آسیب محافظت کند. رومی ها توپاز را با مشتری ، خدای خورشید خود پیوند دادند.
در دوران باستان اعتقاد بر این بود که توپاز به بهبود بینایی کمک می کند. یونانیان به قدرت ماورا طبیعی آن برای افزایش قدرت و نامرئی بودن استفاده کننده آن در مواقع اضطراری اعتماد داشتند. همچنین گفته شد که توپاز در حضور غذا یا نوشیدنی مسموم تغییر رنگ می دهد. قدرت شفابخشی عرفانی آن با مراحل ماه تغییر می کند. گفته می شود برای درمان بی خوابی ، آسم و خونریزی است.

در دوران باستان و همچنین در قرون وسطی کسی معتقد بود که کیهان در سنگهای قیمتی منعکس می شود. توپاز به سیاره زهره اختصاص داده شده است. جنبش باطنی اعتقاد باستان را احیا کرد و صنعت جواهرات آن را به یکی دیگر از ابزارهای بازاریابی برای تبلیغ جواهرات خاص تبدیل کرد.

نمادگرایی ، اهمیت و خصوصیات

خواصی که Topaz ، سنگ مادر علامت زودیاک عقرب مرتبط است ، به شرح زیر است:

پایداری ، وفاداری ، وفاداری و دوستی
قدرت ، از بین بردن تنش و تعادل احساسات

خواص درمانی

خواص درمانی سنگ زایای عقرب مشهور است که برای مشکلات سلامتی مربوط به موارد زیر موثر است:

عقل سالم ، آسم ، نقرس ، اختلالات خونی
سل و بی خوابی

به روز ترین و جذاب ترین مطالب جواهرات را در جواهرات لئوپارد دنبال کنید.

منبع: متن این مقاله ترجمه شده و برگرفته از سایت hkjewllry می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.