معرفی گوشواره و آشنایی با انواع گوشواره

معرفی گوشواره و آشنایی با انواع گوشواره

گوشواره جواهری است که از طریق سوراخ کردن در لاله گوش یا قسمت خارجی دیگر گوش متصل می شود . گوشواره ها در تمدنهای مختلف و دوره های تاریخی توسط مردم استفاده میشده است که اغلب دارای اهمیت فرهنگی هستند . در این مقاله با تاریخچه استفاده از گوشواره و انواع گوشواره آشنا خواهیم شد.

مکانهایی برای سوراخ کردن به غیر از لاله گوش شامل شکاف ، تراگوس و از طریق مارپیچ است. اصطلاح ساده “سوراخ كر دن گوش” معمولاً به سوراخ كردن لاله گوش گفته مي شود . در حالي كه از سوراخ كردن در قسمت فوقاني گوش خارجي غالباً به عنوان “سوراخ كردن غضروف” نام برده مي شود . انجام سوراخ كردن غضروف نسبت به سوراخ كردن لاله گوش پيچيده تر است و ترميم آن بيشتر طول مي كشد.

اجزای گوشواره

اجزای گوشواره ممکن است از هر تعداد ماده ، از جمله فلز ، پلاستیک ، شیشه ، سنگ قیمتی ، مهره ها ، چوب ، استخوان و سایر مواد ساخته شوند. طراحی ها از حلقه ها و گل میخ های کوچک گرفته تا صفحات بزرگ و وسایل آویز متفاوت است. اندازه در نهایت توسط ظرفیت فیزیکی لاله گوش برای نگه داشتن گوشواره بدون پارگی محدود می شود.

سوراخ کردن گوش یکی از قدیمی ترین اشکال شناخته شده اصلاح بدن است که با ارجاعات هنری و مکتوب از فرهنگ های سراسر جهان به اوایل تاریخ برمی گردد. گوشواره های طلا ، به همراه سایر جواهرات ساخته شده از طلا ، لاجورد و carnelian در محوطه های باستانی در Lothal ، هند ، و گورستان سلطنتی سومری ها در Ur از دوره اوایل سلسله یافت شد.

تمدنهای مختلف

گوشواره های حلقه ای طلا ، نقره و برنز در تمدن مینوی (2000-1600 قبل از میلاد) رواج داشت و نمونه های آن را می توان در نقاشی های دیواری در جزیره سانتورینی دریای اژه ، یونان مشاهده کرد. در اواخر دوره مینویایی و اوایل مایکاها گوشواره های حلقه ای یونان در عصر برنز گوشواره حلقه ای با آویزهای مخروطی مد بود.

شواهد اولیه گوشواره های پوشیده شده توسط مردان را می توان در شواهد باستان شناسی از تخت جمشید در ایران باستان مشاهده کرد. تصاویر حکاکی شده از سربازان امپراتوری ایران که بر روی برخی از دیوارهای قصر برجای مانده نشان داده شده است ، نشان می دهد که آنها یک گوشواره دارند.

هوارد کارتر در توصیف خود از مقبره توتانخامون می نویسد که لاله های گوش فرعون سوراخ شده اند ، اما هیچ گوشواره ای درون این بسته بندی ها نبوده است ، اگرچه مقبره حاوی برخی از آنها بود. گوش های ماسک دفن نیز سوراخ شده است ، اما سوراخ ها با دیسک های طلایی پوشانده شده اند. این بدان معناست که در آن زمان گوشواره ها را فقط مصر در زمان کارتر در مصر توسط کودکان می پوشیدند.

گوشواره و تاریخ


سایر شواهد اولیه استفاده از گوشواره در کتاب مقدس مشهود است. در خروج 32: 1–4 ، نوشته شده است که وقتی موسی در کوه سینا بلند بود ، بنی اسرائیل خواستار آن شدند که هارون برای آنها خدایی بسازد. نوشته شده است که او به آنها دستور داد گوشواره های پسران و دخترانشان را برای او بیاورند تا او بتواند خواسته آنها را برآورده کند.

در دوره کلاسیک ، از جمله در خاورمیانه ، به عنوان یک قاعده کلی ، آنها منحصراً زیور آلات زنانه محسوب می شدند. در یونان و روم نیز گوشواره ها را عمدتا زنان می پوشیدند. و از پوشیدن آن توسط یک مرد اغلب به طور متمایز شرقی صحبت می کردند.

استفاده از انواع گوشواره برای مردان و زنان Ainu یک رسم بود . اما دولت میجی ژاپن استفاده از گوشواره در اواخر قرن نوزدهم را برای مردان Ainu ممنوع کرد. گوشواره در بین قبایل ترک کوچ عشایر نیز امری عادی بود. زیور آلات گوش مجلل از دوران باستان تا به امروز در هند رواج داشته است.

در اروپای غربی ، گوشواره ها در میان درباریان و آقایان انگلیسی در دهه 1590 در دوران رنسانس انگلیس مد شد. در سندی که توسط روحانیون ویلیام هریسون ، شرح انگلیسی ، در سال 1577 منتشر شد ، آمده است: . “برخی از درباریان و آقایان شجاع ، در گوش خود یا حلقه های طلا ، سنگ یا مروارید می بندند.” نمادی که صاحب آن در سراسر جهان حرکت کرده یا از خط استوا عبور کرده است.

دنیای غرب


در اواخر دهه 1950 یا اوایل دهه 1960 ، این رویه در دنیای غرب دوباره ظهور کرد. دختران نوجوان معروف به مهمانی های سوراخ کننده گوش بودند ، جایی که آنها روی یکدیگر عمل می کردند. در اواسط دهه 1960 ، برخی از پزشکان سوراخ کردن گوش را به عنوان خدمات ارائه دادند. [نیاز به منبع] همزمان ، فروشگاه های جواهرات منهتن از اولین مکان های تجاری و غیر پزشکی برای سوراخ کردن گوش بودند.

در اواخر دهه 1960 ، سوراخ کردن گوش از طریق هیپی ها و اجتماعات همجنس گرایان در مردان نفوذ می کند . اگرچه آنها دهه ها (یا بیشتر) در بین ملوانان محبوب بودند. به طور سنتی ، یک سوراخ کردن سمت راست یک مرد را به عنوان همجنسگرا شناسایی می کرد . تا بدین صورت مخفیانه خود را در جامعه شناسایی کند.

سمت چپ به طور گسترده ای به عنوان دگرجنسگرایانه یا راست پذیرفته شده است در حالی که پیرسینگ دوتایی ترجیح جنسی را نشان نمی دهد ، گرچه برخی معتقدند این نشان دهنده ترجیحات دوجنسیتی است. چالش برانگیز این هنجارها در سالهای اخیر آغاز شده است ، اگرچه دیدگاه استاندارد همچنان باقی است.

سوراخ کردن گوش برای گوشواره


برای استفاده از انواع گوشواره در دوره های مختلف ابتدا گوش را سوراخ می کردند. در اوایل دهه 1970 ، سوراخ کردن گوش در میان زنان رایج بود ، بنابراین بازار وسیع تری برای این روش ایجاد می کرد. فروشگاه های بزرگ در سراسر کشور رویدادهای پیرسینگ گوش را برگزار می کنند که توسط تولید کنندگان گوشواره حمایت مالی می شود. در این حوادث ، یک پرستار یا یک فرد آموزش دیده این روش را انجام می دهد . یا یک گوشواره استارت و استریل شده را از طریق لاله گوش با دست هل می دهد ، یا از یک ابزار سوراخ کننده گوش استفاده می کند که از طرح پزشکان استفاده شده است.

در اواخر دهه 1970 ، پیرسینگ آماتور ، گاهی اوقات با سنجاق های ایمنی یا سوراخ های متعدد ، در جامعه پانک راک محبوب شد . تا دهه 1980 میلادی ، تمایل به گوش گوش نوازندگان موسیقی محبوب به ایجاد روند مد برای مردان کمک کرد . بعداً این مورد توسط بسیاری از ورزشکاران حرفه ای پذیرفته شد. مردان انگلیسی در دهه 1980 سوراخ كردن هر دو گوش را شروع كردند.

گوشواره
انواع سوراخ کردن گوش

مد و گوشواره

سوراخ های متعدد در یک یا هر دو گوش برای اولین بار در جریان اصلی جریان آمریکایی در دهه 1970 ظاهر شد . در ابتدا ، این روند به این صورت بود که زنان می توانند دسته دوم گوشواره را در لاله های گوش قرار دهند . یا اینکه مردان می توانند یک لاله گوش را سوراخ کنند. سبک های نامتقارن با سوراخ کردن بیشتر و بیشتر محبوب می شوند ، در نهایت منجر به روند سوراخ شدن غضروف می شوند. سوراخ کردن گوش مضاعف در نوزادان تازه متولد شده یک پدیده در آمریکای مرکزی ، به ویژه در کاستاریکا است.

پیرسینگ

از انواع تزئینات گوشواره می توان به پیرسینگ اشاره داشت. انواع پیرسینگ مخصوص غضروف از آن زمان رایج شده است. از جمله این موارد می توان به سوراخ تراگوس ، پیرسینگ ضدتروگوس ، پیرسینگ صنعتی ، سوراخ کردن مارپیچ ، سوراخ کردن مداری ، سوراخ کردن دایره و سوراخ کردن کنچک اشاره کرد. علاوه بر این ، کشیدگی لاله گوش ، اگرچه برای هزاران سال در فرهنگ های بومی رایج بود . اما از دهه 1990 در جامعه غربی شروع به ظهور کرد . اکنون یک منظره نسبتاً معمول است. با این حال ، این اشکال سوراخ کردن گوش در مقایسه با سوراخ کردن گوش استاندارد هنوز نادر است.

انواع گوشواره

گوشواره حلقه ای: از متداول ترین انواع گوشواره که در دوره های مختلف تاریخ استفاده می شدند.

گوشواره قلاب دار: این نوع از گوشواره در ابتدا در روم باستان مورد استفاده قرار می گرفتند.

گوشواره میخی: گوشواره میخی از جلوی سوراخ گوش وارد شده و در پشت لاله گوش بسته می شود.

گوشواره اهرمی: از سال 1880 وارد بازار شدند. همچنین در صنعت جواهرات اروپا بسیار محبوب شدند.

گوشواره نخی (بخیه ای) : مدل جدید از گوشواره ها هستند. که از سوراخ گوش عبور می کنند.

گوشواره و اعتقادات


طبق سنت دارمی هندو ، بیشتر دختران و برخی از پسران گوش خود را به عنوان بخشی از یک آئین دارمیک معروف به کارناودا سوراخ می کنند . قبل از حدود 5 سالگی. نوزادان ممکن است گوش خود را از چند روز پس از تولد سوراخ کنند .

آداب و رسوم مشابه در سایر کشورهای آسیایی از جمله نپال ، سریلانکا و لائوس نیز انجام می شود . اگرچه به طور سنتی بیشتر مردان منتظر سوراخ شدن گوش خود هستند تا زمانی که به سن بلوغ برسند.

پیرسینگ گوش در کتاب مقدس در چندین زمینه ذکر شده است. آشناترین به یک برده عبری اشاره دارد که قرار بود در هفتمین سال بندگی آزاد شود . اما می خواهد به خدمت ارباب خود ادامه دهد و از آزادی خودداری می کند . “… ارباب او را پیش خدا خواهد برد. او را به درب آورده می شود یا ستون درب ، و ارباب او گوش خود را سوراخ کند . و سپس او برای همیشه برده ارباب خود باقی می ماند ” .

به روز ترین و جذاب ترین مطالب جواهرات را در جواهرات لئوپارد دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.