قیمت الماس با شناسنامه معتبر چگونه قیمت گذاری شده؟

قیمت الماس با شناسنامه معتبر چگونه قیمت گذاری شده؟

در مقاله قبلی با درجه بندی الماس 4C’s آشنا شدیم. حال به بررسی نحوه قیمت گذاری قیمت ‏الماس می پردازیم. در این مقاله موضوعات زیر را شرح می دهیم:

1.چگونه می‏توانیم الماسی با شناسنامه معتبر را قیمت‏ گذاری کنیم؟

2.آیا مرجعی برای این کار وجود دارد؟

آشنائی با مارتین راپاپورت (Martin Rapaport)

مارتین راپاپورت

پایتخت برلیان جهان شهر آنتورپ در کشور بلژیک است که قیمت‏ الماس هرهفته در این شهر تعیین می‏گردد. در این شهر اکثر بزرگان و معدن ‏داران الماس دنیا و بطور کلی تمام بزرگان الماس دنیا حضور دارند. و حجم بزرگی از تجارت الماس ‏های خام در این شهر انجام می‏گیرد. لیست قیمت الماس توسط شرکت راپاپورت در نیویورک با ریاست مارتین راپاپورت (Martin Rapaport) منتشر می‏گردد.

رئیس گروه Rapaport، بنیانگذار و ارائه دهنده لیست جهانی قیمت‏ گذاری الماس (Rapaport) و شبکه تجارت آنلاین الماس (RapNet) است.

قیمت ‏الماس با شناسنامه معتبر

مارتین راپاپورت کار خود را در صنعت قیمت الماس از سال 1975 در آنتورپ بلژیک با عناوین  Cleaverو Rough Sorter آغاز کرد. در سال 1978، او شرکت Rapaport، منبع اصلی قیمت الماس و اطلاعات بازار را تأسیس کرد . همچنین، تمرکز خود را به دلیل وجود استانداردهای بیشتر برای درجه بندی الماس‏ های بیرنگ، بر آن قرار داد.

برلیان
درجه بندی الماس
درجه بندی الماس

در سال 1980، او RapNet – Rapaport Network، بزرگترین شبکه تجارت الکترونیکی الماس در جهان را ایجاد کرد. RapNet در حال حاضر لیست قیمت گذاری های الماس را در اختیار شما قرار می دهد. این شرکت بیش از 7000 عضو تجارت الماس در 80 کشور جهان دارد.

گروه Rapaport خدمات درجه‏ بندی و صدور گواهینامه الماس را با خدمات GIA Lab Direct در هند، بلژیک ارائه می‏دهد. بخش بازرگانی این گروه، مناقصه ‏های الماس راف و تراش‏خورده را ارائه می‏دهد .و خدمات بین المللی ترخیص، معاملات نقدی تضمین شده، حمل و نقل تلفیقی و خدمات کنترل کیفیت الماس را ارائه می‏دهد. این گروه حدود 180 کارمند با ده دفتر در ایالات متحده، بلژیک،هند، دبی، هنگ کنگ و شانگهای استخدام کرده است. 

گروه راپاپورت و قیمت ‏الماس

گروه راپاپورت (Rapaport) مدافع اصلی بازارهای الماس آزاد، منصفانه، کارآمد و رقابتی است. مارتین راپاپورت نقش اساسی در ایجاد پروسه کیمبرلی ایفا کرد. وی یک مدافع قوی برای توسعه و تجارت با اخلاق الماس و ایجاد یک بخش تجارت عادلانه جواهرات است که باعث بهبود زندگی میلیون‏ ها نفر از حفاران صنعت گر فقیر، برش ‏کار الماس و سازندگان جواهرات می‏شود. 

این عضویت ها شامل: صندوق خیریه جواهرات برای کودکان، مدیر انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان الماس ایالات متحده، عضو باشگاه فروشندگان الماس در نیویورک است. عضو بورس الماس بلژیک، عضو شورای سنگ های قیمتی و جواهرات هند، عضو فدراسیون الماس هنگ کنگ و …را برای انجام یک معامله منصفانه تأیین می‏کند. در نهایت مشخصات فیزیکی الماس تأثیر خود را در نتیجه مذاکرات فروشنده و خریدار گذاشته و قیمت نهایی را مشخص می‏کند.

امروزه در تمام دنیا برای خرید و فروش الماس از Rapaport استفاده می شود .اما مخالفان راپاپورت که شامل برخی شرکتهای بزرگ معامله الماس هستند . معتقدند راپاپورت به دلیل مشخص کردن همه چیز درباره الماس، صنعت خرید و فروش الماس را خراب می‏کند. در حقیقت بازار الماس خواستار شفافیت در قیمت آن نیست.

برلیان

راپاپورت می‏گوید:

( الماس ‏ها قطعاً یک کالا هستند. شما آنها را برای بدست آوردن پول می‏خرید و می‏فروشید. آنها دارای منابع طبیعی اما محدود هستند، به‏ خوبی شناخته شده‏ اند، دارای اعتبار هستند، آزمایش و درجه بندی شده ‏اند و در تمام دنیا قابل معامله هستند).

به روز ترین و جذاب ترین مطالب دنیای طلا و جواهرات را در مجله تخصصی جواهرات لئوپارد دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.