قیمت خرید طلا

قیمت خرید طلا

امروزه طلا ، نه فقط برای سرمایه گذاری و ساخت جواهرات ، بلکه در ساخت برخی از تجهیزات الکترونیکی و پزشکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. طلا (از مارس 2021) بیش از 1700 دلار در هر اونس بود ، و در حالی که بیش از 300 دلار از سپتامبر 2020 کاهش داشت ، اما هنوز به میزان قابل توجهی بالاتر از سطح زیر 100 دلار است که 50 سال پیش دیده شده است. چه عواملی قیمت خرید طلا این فلز گرانبها را بالاتر می برد؟

تورم و قیمت خرید طلا

کلود بی ارب ، اقتصاددانان ، از اداره ملی تحقیقات اقتصادی و کمبل هاروی ، استاد دانشکده تجارت فوکوای دانشگاه دوک ، قیمت طلا را در رابطه با چندین عامل بررسی کرده اند. به نظر می رسد که طلا ارتباط خوبی با تورم ندارد. یعنی وقتی تورم افزایش می یابد ، به این معنی نیست که طلا لزوما در شرایط مطلوبی در جامعه باشد .

در زمان بحران اقتصادی ، سرمایه گذاران به سمت طلا می روند. به عنوان مثال وقتی رکود بزرگ رخ داد ، قیمت طلا افزایش یافت. اما طلا تا اوایل سال 2008 در حال افزایش بود ، نزدیک به 1000 دلار در هر اونس قبل از اینکه زیر 800 دلار قرار بگیرد و با پایین آمدن بازار سهام ، عقب نشینی کند و رشد کند. با این اوصاف ، حتی با بهبود اقتصاد ، قیمت طلا بیشتر افزایش یافت. قیمت طلا در سال 2011 به 1895 دلار رسید و از آن زمان تاکنون شاهد فراز و نشیب هایی بوده است. در اوایل سال 2020 ، قیمت ها 1575.3 دلار بود.

ارب و هاروی در مقاله خود با عنوان معضل طلایی ، خاطرنشان كردند كه طلا قابلیت ارتجاعی قیمتی مثبتی دارد. این اساساً به این معنی است که هرچه تعداد بیشتری طلا خریداری می کنند ، قیمت مطابق با تقاضا افزایش می یابد. این همچنین بدان معنی است که هیچ “مبانی” اساسی در قیمت طلا وجود ندارد. اگر سرمایه گذاران به سمت طلا جرب شوند، فارغ از اینکه شکل اقتصادی یا سیاست پولی چگونه باشد ، قیمت آن افزایش می یابد.

این بدان معنا نیست که قیمت طلا کاملاً تصادفی است یا نتیجه رفتار جمعی جامعه است. برخی موارد مانند روغن یا قهوه بر عرضه طلا در بازارهای گسترده تأثیر می گذارند، طلا یک بازار کالایی در سراسر جهان است.

قیمت خرید طلا
قیمت خرید طلا

عوامل تأمین

برخلاف روغن یا قهوه ، طلا مصرف نمی شودو از بین نمیرود . تقریباً تمام طلاهای استخراج شده هنوز وجود دارند و هر روز طلای بیشتری استخراج می شود. در این صورت ، انتظار می رود که قیمت طلا با گذشت زمان کاهش یابد پس چرا اینطور نیست؟

همچنین تعداد افردای بخواهند ان را بخرند افزایش می باید . تقاضای جواهرات و سرمایه گذاری برخی اطلاعات را ارائه می دهد. همانطور که پیتر هوگ ، مدیر تجارت جهانی كیتكو ، گفت: “خرید جواهرات به کشو ختم می شود” طلای موجود در جواهرات سالها یکبار به طور موثر از بازار خارج می شود.

حتی اگر کشورهایی مانند هند و چین با طلا به عنوان ذخیره ارزش برخورد می کنند .افرادی که آن را در آنجا خریداری می کنند مرتباً با آن معامله نمی کنند . در عوض ، تقاضای جواهرات با قیمت طلا افزایش و کاهش می یابد. وقتی قیمت ها زیاد است ، تقاضا برای جواهرات نسبت به تقاضای سرمایه گذاران کاهش می یابد.

بانکهای مرکزی و قیمت خرید طلا

هیوگ می گوید که بزرگترین بازارهای قیمت طلا اغلب بانکهای مرکزی هستند. در مواقعی که ذخایر ارزی زیادی وجود دارد و اقتصاد در حال زوال است .بانک مرکزی می خواهد مقدار طلای موجود را کاهش دهد. به این دلیل که طلا یک دارایی ازبین رفته است .برخلاف اوراق قرضه یا حتی پول در حساب سپرده ، بازدهی ندارد.

مشكل بانك هاي مركزي اين است كه اين دقيقا زماني است كه ساير سرمايه گذاران خارج از كشور علاقه اي به طلا ندارند. بنابراین ، بانک مرکزی در سمت درستی از تجارت نمی باشد. حتی اگر فروش آن طلا دقیقاً همان کاری باشد که بانک باید انجام دهد. که باعث می شود ، قیمت طلا سقوط کند.

ETF ها

صندوق ETF دولتی به یکی از انواع صندوق های سرمایه‌گذاری گفته می‌شود که امکان خرید و فروش آن به عنوان دارایی وجود دارد. در واقع این نوع از صندوق‌ها، همانند سهام عادی در بورس قابل خرید و فروش هستند. ETF مخفف کلمه Exchange-traded fund است و فرآیند آن به گونه‌ای است که با خرید هر واحد در این صندوق‌ها، دارایی شما سرمایه‌گذاری و برای کسب سود پس‌انداز می‌شود.


علاوه بر بانک های مرکزی ، وجوه قابل معامله در بورس (ETF) – مانند سهام SPDR Gold (GLD) و iShares Gold Trust (IAU) ، که به سرمایه گذاران اجازه می دهد بدون خرید سهام معدن ، طلا خرید کنند . طلا را در ETF در بورس سهام معامله می کنند و دارایی های خود را با اونس طلا اندازه گیری می کنند. هنوز هم این ETF ها به گونه ای طراحی شده اند که قیمت طلا را منعکس کنند ، ولی آن را جا به جا نمیکنند.

حفظ ارزش


یک نکته خوب در مورد طلا: ارزش آن را حفظ می کند. ارب و هاروی بر اساس میزان دستمزد طلای آن ، حقوق سربازان رومی 2000 سال پیش را با آنچه یک سرباز مدرن می گیرد مقایسه کردند. به سربازان رومی هر سال 2.31 اونس طلا پرداخت می شد ، در حالی که به وزرا 38.58 اونس می رسید .

با فرض 1600 دلار به ازای هر اونس ، یک سرباز رومی معادل 3704 دلار در سال دریافت می کند. در حالی که یک نظامی ارتش ایالات متحده 17،611 دلار دریافت می کند. بنابراین یک فرد نظامی ارتش ایالات متحده حدود 11 اونس طلا (با قیمت های فعلی) دریافت می کند. این میزان رشد سالانه سرمایه گذاری حدود 0.08٪ در حدود 2000 سال است

یک سانتور (تقریباً معادل یک کاپیتان) 61،730 دلار در سال دریافت می کند . در حالی که یک کاپیتان ارتش ایالات متحده 44،543-27،84 دلار با قیمت 1600 دلار یا 37.11 اونس 1200 دلار دریافت می کند. نرخ بازده 0.02٪ در سال اساساً صفر است.

نتیجه گیری ارب و هاروی این است که قدرت خرید طلا کاملا ثابت مانده و عمدتاً با قیمت فعلی آن ارتباطی ندارد.

خط پایین


اگر به دنبال قیمت طلا هستید ، احتمالاً ایده خوبی است که بررسی کنید اقتصاد کشورهای خاص چقدر خوب است. با بدتر شدن شرایط اقتصادی ، قیمت افزایش می یابد. طلا کالایی است که به هیچ چیز دیگری گره خورده نیست.

به روز ترین و جذاب ترین مطالب جواهرات را در لئوپارد دنبال کنید.

منبع: متن این مقاله ترجمه شده و برگرفته از سایت investopediaمی باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.