فیروزه کوبی طلا

فیروزه کوبی طلا

هنر فیروزه کوبی هنری ست رایج در شهر اصفهان، اما جالب است. بدانید که پایه گذاری این هنر توسط استادی به نام یوسف حکمیان در شهر مشهد انجام شد. حدود ۲۰ سال بعد فردی به نام حاج داداش این هنر را به اصفهان آورد و مشغول به کار شد. اگرچه خواستگاه فیروزه کوبی در مشهد بود، اما در اصفهان رواج پیدا کرد .و این شهر درحال حاضر مرکز فیروزه کوبی ایران است. این هنر قدمت چندانی ندارد و حدود ۷۰ سال است که ابداع شده است. اما به دلیل استفاده از سنگ فیروزه و چشم نوازی آن، و زیبایی مس نزد ایرانیان، ارزش بالایی را از آن خود کرده است.برای ساخت ظروف فیروزه کوبی معمولا از فلز مس و گاها از برنج، ورشو، نقره و برنز ،طلا استفاده میشود .که با تکه های ریز فیروزه مرغوب نیشابور، که کاربرد دیگری ندارد، تزئین میشود. فیروزه کوبی ابتدا تنها برای جواهرات مورد استفاده قرار میگرفت .اما امروزه بر روی ظروف مختلف نیز پیاده سازی میشود که طرفداران بسیاری نیز دارد.

به دلیل جذابیت و زیبایی این هنر، فیروزه کوبی طلا نیز انجام می شود. به این شکل که، بر روی زیورآلات طلا، فیروزه کوبی انجام می شود. استفاده از فیروزه بر روی طلا علاوه بر افزایش جذابیت، باعث ترویج هنر صنای

فیروزه کوبی
فیروزه کوبی روی طلا

آموزش فیروزه کوبی ؛ روش اول

در روش اول از چسب دست ساز که از ترکیب الک و کالیفن هست استفاده می شود. کالیفن یا گام روزین نوعی رزین جامد است .که از درخت کاج استخراج می شود و الک از تقطیر چوب گردو بدست می آید. نسبت اختلاط الک و کالیفن ۶ به ۴ است. نسبت اختلاط بسیار مهم هست زیرا هر تغییری در مقدار مصرف کالیفن و الک باعث ایجاد حباب های ریز در سطح کار می شود. برای مثال ۴۰۰ گرم کالیفن باشه و ۶۰۰ گرم الک.

برای تهیه ی چسب باید کالیفن و الک را با شعله حرارت دهی کرد .تا هر دو ذوب بشن و چسب سیاه رنگی را تشکیل بدهند .بعد سطح مورد نظرمان را که یک ظرف یا یک بیس جواهر هست .را حرارت دهی میکنیم و چسب سیاه رنگ که حالت ذوب دارد را درحالی که ظرف یا سطح مورد نظر گرم هست .به آن آغشته میکنیم.

توجه:

ضخامت ۵ میلی متر چسب کافی خواهد بود در حین حرارت دهی باید دقت داشته باشید .که الک نسوزد، حرارت نباید شدید باشه وگرنه الک خاصیت چسبندگی خودش را از دست میدهد .بعد از تهیه ی چسب مخصوص فیروزه های خرد شده کوچک که قابل تراش نیستند .را مثل قطعات پازل کنار هم میچینیم.باید توجه داشته باشید که سطح چسب مخصوص راقبل از چسباندن فیروزه ها با کاردک صاف کنید و ضخامت چسب یکدست باشد. ضمنا فیروزه ها را باپنس بر روی سطح مورد نظر قرار بدهید. بعد از چیدن فیروزه ها در کنار هم باید منتظر باشید تا چسب فیروزه کوبی کامل خشک بشود. حرارت دهی را متوقف کنید و بیس را در جای خنکی قرار دهید. بعدا مدت یک تا دو روز چسب کامل خشک می شود و آماده مرحله بعد می شود.

مرحله آخر

در مرحله ی بعد از پد سمباده ۲۰۰ استفاده می شود، تمامی سطوح باید کامل صاف و یکدست به نظر برسند بعد از اینکه تمامی سطوح صاف و یکدست شد از پد سمباده ۴۰۰ استفاده میکنیم و بعد از آن از سمباده ی 800 . این نکته را در نظر بگیرید که نباید در اثر اصطکاک سمباده دمای سطحمان بالا برود زیرا باعث می شود که چسب مخصوص ذوب شود. بعد از اتمام کار برای جلای درخشندگی بیشتر از اسپری کیلر استفاده کنید.

آموزش فیروزه کوبی ؛ روش دوم

بهترین و بدون دردسر ترین نوع چسب استفاده از چسب دوقلوی اپوکسی (چسب دوقلوی اپوکسی مخصوص سنگ) است، ولی عیب چسب های اپوکسی مدت زمان کم استفاده هست یعنی بعد از آماده سازی چسب فقط دو دقیقه فرصت خواهید داشت که فیروزه ها را روی سطح بیس بچینید. برای جلوگیری از بروز مشکل همه ی سطح بیس را نباید با چسب اندود کنید، قسمت به قسمت پیش برید و فیروزه چینی کنید.

دقت کنید در هنگام خشک شدن باید جوری قرار دهید که چسب فیروزه کوبی سرریز نشده و سفت نگردد. بعد از خشک شدن کامل چسب اپوکسی تمامی مراحل مورد استفاده در الک و کالیفن را ادامه دهید یعنی قسمتهای اضافی چسب را پرداخت و سوهان کاری و سپس مقداری کیلر برای جلا دادن به قسمت فیروزه کوبی انجام دهید.

نکته:

برای خنک کردن از آب استفاده نکنید. اگر دما بالا رفت صبر کنید خنک شده و ادامه بدهید.نکته: در هنگام نشاندن سنگ ها بر روی سطح الک باید این نکته را به خاطر داشت که سنگ ها باید از پهن ترین طرف روی الک قرار گیرد. تا پس از ساب خوردن، فاصله های ایجاد شده بین سنگ ها به حداقل برسد.

به روز ترین و جذاب ترین مطالب جواهرات را در جواهرات لئوپارد دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.