عیار طلا چگونه محاسبه می شود؟

عیار طلا چگونه محاسبه می شود؟

عیار طلا معمولاً از واحد کامل ۲۴ بیان می‌شود. برای مثال طلای ۲۴ عیار طلای خالص با حداقل ۹۹٬۹ درصد طلا، و طلای ۱۸ عیار از ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد فلز دیگر تشکیل شده‌است.البته نوعی دیگر از عیار که در بازار مصطلح بوده از 0 تا 1000 می باشد و البته این نکته مهم است که هیچگاه عیار را 1000 بیان نمی کنند و طلای خالص یا Pure Gold را با عیار 999.9 اطلاق می کنندبرای مثلا کار های ساخته و مصنوعات طلا در ایران معادل 18 از 24 یا 750 از 1000 می باشد.

چرا روی طلا های ساخته ایران عبارت 18k درج شده است ؟

k مخف کلمه karat یا عیار می باشد پس معنی این کلمه عیار 18 می باشد / ممکن است برخی از مصنوعاتی که از امارات خریده اید واژه 21k یا 22k درج شده باشد و به معنای عیار 21 از 24 یا 22 از 24 است. در عکس زیر نمونه های حک شده را ببینید.

چرا مصنوعات طلا با عیار خالص فروخته نمی شود ؟


از طلای 24 عیار بدلیل نرمی و شکنندگی طلای خالص، در مصنوعات استفاده نمی‌شود. زیراکه باعث می شود مصنوعات از شکل طبیعی خود خارج ‌شوند. و در ضمن قیمت تمام شده محصول بالاتر خواهد بود.یک سوال تخصصی برای حرفه ای ها عیار سکه معادل 900 از 1000 بوده و یا 21.6 از 24 می باشد
وزن سکه بهار آزادی نیز 8.133 گرم می باشد

حال این وزن معادل چه مقدار وزن در عیار 750 است ؟


برای حل این مسئله و با دانستن موارد فوق به راحتی می توانیم حساب کنیم ما می دانیم برای اینکه به عیار 750 برسیم باید ناخالصی ها بیشتر شود و طبیعتا وزن بیشتر می شود پس با فرمول زیر به راحتی به جواب برسید 8.133 را بر 750 تقسیم کرده و در عدد 900 ضرب می کنیم و جواب حاصله معادل 9.7596 می باشد.پس هر سکه معادل 9.7596 گرم طلا در عیار 750 می باشد،در حال بلعکس فرضا می می خواهیم بدانیم 100 گرم طلا با عیار 18 یا 750 معادل چه مقدار طلا در عیار 999.9 یا شمش است پس طبیعتا این بار باید وزن کمتر شود، به راحتی حساب می کنیم.
100 را بر 999.9 تقسیم کرده و جواب را در 750 ضرب می کنیم و جواب 75.007 گرم خواهد شد. پس 100 گرم طلا در عیار 750 معادل حدود 75 گرم طلای خالص می باشد

سنگ محک چیست ؟ ( روش سنتی )

در این روش طلا را به روی سنگ کوارتز یا سنگ محک می‌کشند. عیارهای پایین‌تر از ۱۴ را توسط اسید نیتریک خالص با غلظت‌های مختلف و عیارهای بالاتر از ۱۴ را توسط تیزاب سلطانی یا مخلوط اسید نیتریک و نمک طعام سنجیده و خورندگی نمونهٔ مجهول را در برابر اسیدها، در مقایسه با کلیدهای نمونه معین می‌کند.* معمولا این روش در طلافروشی ها برای خرید طلا و تعیین اصالت طلا استفاده می گردد .ولی اصلا دقیق نیست و فقط می تواند ماهیت طلا را مشخص کنید.

روش کوپلاسیون :

این روش ویژه آزمایشگاه های تعیین عیار طلا می باشد به آزمایشگاه های تعیین عیار طلا ری گیری گفته می شود.در این روش حدود 0. 1 گرم از طلا را با ترازو آنالیتیک وزن کرده و آن را با مقداری از فلز نقره خالص به نسبت 3 به 1 ترکیب می کنند. (در صورتی که فلز طلا فاقد مس باشد، می‌بایست 50 میلی گرم مس نیز به آن افزود. ).این ترکیب را در ورقه از جنس فلز سرب قرار می‌دهیم و ورقه را به صورت گلوله در می‌آورند.سپس این گلوله‌های سربی را در کوره ای با دمای 1050 درجه سانتی گراد قرار داده و پس از خارج کردن آنها را برای مدت 90 دقیقه در اسید نیتریک
می جوشانند. این عمل می‌تواند تا چند مرتبه ادامه پیدا کند.طلای حاصل از این فرایند را مجددا وزن کرده با توجه به این اختلاف وزن، عیار طلا مشخص می گردد.

روش XRF در تعیین عیار طلا :

این روش همچون روش ری گیری باید توسط آزمایشگاه انجام گیرد. از روش XRF بیشتر برای تعیین میزان طلا و سایر فلزات موجود در خاک های معدنی استفاده می شود و به دلیل ماهیتش دارای دقت بسیار بالایی است.عملکرد این روش به این صورت است که نمونه پس از آماده سازی، در دستگاهی مخصوص قرار داده می شود. تا به آن اشعه X بتابد. با تاباندن اشعه X و در اثر برانگیخته شدن اتم ها و ایجاد الکترون ها، اشعه ایکس ثانویه تولید می گردد. از آنجایی که هر نمونه بر اساس ترکیب شیمیایی خود دارای طیف مشخصی است، با کمک اشعه X ثانویه، فهرست فلزات موجود در نمونه و میزان خلوص آنها مشخص می گردد.نمونه خروجی های دستگاه XRF که بر اساس عناصر آنلایز می کنید.

عیار طلا در کشور های مختلف


منطقه عیار مرسوم
کشورهای عربی، چین، هنگ کنگ، تایوان ۲۴ عیار – حداقل ۹۹٪
کشورهای عربی، هند، بنگلادش، پاکستان، سری لانکا ۲۲ عیار (۹۱٫۶٪)
کشورهای عربی منطقه خلیج فارس ۲۱ عیار (۸۷٫۵٪)
جنوب اروپا، پرتغال ۱۹٫۲ عیار (۸۰٪)
جنوب اروپا، ایران و مصر ۱۸ عیار (۷۵٪)
شمال اروپا، اسکاندیناوی و آلمان ۸ تا ۱۸ عیار (۳۳٬۳٪ تا ۷۵٪)
روسیه، شوروی سابق ۹ عیار و ۱۴ عیار قدیم (۵۸۳ از هزار) و جدید (۵۸۵ از هزار)
بریتانیا ۹ تا ۲۲ عیار (۳۷٫۵٪ تا ۹۱٫۶٪)
ایالات متحده و کانادا ۱۰ تا ۱۸ عیار (۴۱٫۷٪ تا ۷۵٪)
ترکیه ۱۴ عیار تا ۲۱ عیار
ایران 18 عیار

به روز ترین و جذاب ترین مطالب جواهرات را در جواهرات لئوپارد دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.