طلای آبشده چیست؟

طلای آبشده چیست؟

طلای آبشده (Melt Gold) از ذوب کردن طلای متفرقه و دست دوم به دست می آید .که روزی به عنوان طلای شکسته یا دست دوم به طلا فروشی فروخته اید. حال به منظور وارد کردن این طلای متفرقه به چرخه باید آن را به کارگاه فرستاد تا ذوب شود. این طلا های دست دوم را در کارگاه در کوره های مخصوص ریخته گری ذوب می کنند. از این رو به آن طلای آبشده گفته می شود.

به طور کلی طلای ذوب شده از وزن و شکل خاصی برخوردار نبوده .اما معمولا به صورت مفتول با عیار 18 عرضه می شود. تا طلا ساز به هر اندازه که می خواهد، آن را قیچی کند .و مابقی دست نخورده باقی بماند. امروزه معاملات آبشده طلا رواج یافته است .و بسیاری از افراد به دنبال سود در این بازار هستند.

طلای ذوب شده

معاملات طلای آبشده در بازار

همانطور که اشاره شد، خرید و فروش در بازار به شدت با استقبال افراد متخصص و حتی عادی همراه شده است. زیرا به عنوان یکی از بازار های پرسود مطرح شده است .و روی کاغذ سود بیشتری نسبت به مصنوعات دارد .اما باید نکات خرید و فروش آن را به خوبی یاد گرفت .تا ضرر هنگفتی ندهد. حال سوالی که پیش می آید این است. که خرید و فروش طلایذوب شدهدر بازار به چه صورت انجام می شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت؛ معاملات طلا در بازار به شکل های مختلف صورت می پذیرد .که معاملات آبشده طلا یکی از پرطرفدارترین و مرسوم ترین داد و ستد های بازار به حساب می آید که با توجه به عیار، به 2 شکل زیر معامله می شود:

1- طلای آبشده تیزابی (شمش)

به طلای آبشده با عیار بالای 900، (شمش) تیزابی گفته می شود. که رتبه دوم خرید را در معاملات بازار طلا به خود اختصاص داده است. قیمت خرید هر مثقال طلای آبشده تیزابی در معاملات، حدودا 500-300 تومان گرانتر از مظنه روز بوده. و قیمت فروش آن نیز 300-200 تومان بالاتر خواهد بود. از این رو به عنوان یکی از بهترین معاملات آبشده طلا در بازار روز شناخته می شود.

2- طلای آبشده معمولی

به طلای ذوب شده با عیار زیر 900، طلای آبشده معمولی گفته می شود .که از ذوب کردن طلا های متفرقه، دست دوم و شکسته موجود در بازار به دست می آید. قیمت این نوع طلای آبشده در معاملات با مظنه روز برابر بوده .یا به عبارتی قیمت این نوع طلا، مظنه بازار روز را تعیین خواهد کرد.

در هنگام معامله این نکته را در نظر بگیرید .که هنگام خرید تیزابی و معمولی باید حتما فاکتور خرید با ذکر عیار طلا و شماره برگه و شماره تلفن با مهر و امضای فروشنده دریافت شود. تا در فروش با مشکل مواجه نشوید.

انواع معاملات طلای ذوب شده

خرید و فروش طلای ذوب شده در بازار از لحاظ روش پرداخت، به دو روش نقدی و کاغذی صورت می پذیرد. که در نقدی، خرید و فروش با عیار و انگ مشخص با توجه به قیمت روز به صورت نقد در همان روز پرداخت می شود. و یکی از پرطرفدارترین و کم ریسک ترین معاملات آبشده به حساب می آید. در نقطه مقابل، خرید و فروش طلای ذوب شده به صورت کاغذی بسیار پیچیده بوده .و سر درآوردن از آن کار بسیار دشواری است. در اینجا به این مورد بسنده می کنیم .که معامله کاغذی دارای زیر مجموعه هایی چون طلای آبشده‌ شرطی، فردایی و شنبه‌ ای بوده که هر کدام ریسک، سود و زیان خاص خود را دارد. از این رو اگر به تازگی وارد این بازار شده اید.توصیه می کنیم بدون تجربه و مطالعه کافی در مورد این بازار سرمایه هرگز به معاملات طلای آبشده کاغذی و آنلاین ورود نکنید .و پس از مطالعه و تحقیقات لازم در مورد این بازار با خیال راحت وارد این مارکت شده و معاملات خود را با  اپلیکیشن  معاملاتی سپنتا انجام دهید.

مظنه فروش در معاملات

در حال حاضر سرمایه گذاری بر روی طلای ذوب شده رواج یافته و معاملات این نوع طلا در بازار افزایش پیدا کرده است.از این رو بسیاری از افراد عادی بدون سر رشته در زمینه طلا به این بازار وارد می شوند .تا از سود آن بهره ببرند. از امتیازات معاملات آبشده طلا، می توان به عدم پرداخت اجرت و کارمزد، عدم تعلق مالیات به طلای آبشده و سود بیشتر اشاره کرد. بسیاری این سوال را در ذهن دارند که مظنه فروش طلای آبشده در معاملات آبشده چقدر است .و چگونه محاسبه می شود؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال باید از فرمول زیر استفاده کرد:

مقدار (وزن) طلا ضرب در مظنه روز، تقسیم بر 4.608 تقسیم بر 705 ضرب در عیار (شمش یا طلای آبشده) برابر است با مبلغ (پول) طلا.

به عنوان مثال مظنه فروش 398.7 گرم طلای آبشده با عیار 935 با مظنه روز 65000 تومان به صورت زیر محاسبه می شود:

398.7 گرم ضرب در 65000 تومان تقسیم بر 4.608 تقسیم بر 705 ضرب در 935 = 7458811 تومان

نکات مهم

اگرچه معاملات آبشده به عنوان یکی از روش های پرسود در بازار طلا شناخته می شود. اما در خرید و فروش آن باید به نکات مهمی توجه کرد که برخی از این نکات به شرح زیر می باشد:

خرید و فروش باید از طلا فروشی معتبر انجام شود. زیرا اطمینان از عیار طلای ذوب شده کار دشواری می باشد.
امکان ناخالصی یا عیار پایین طلای ذوب شده وجود دارد. از این رو باید توسط فرد حرفه ای قیچی بخورد یا از ابتدا ذوب شود .و مجددا انگ بخورد تا عیار واقعی آن مشخص شود.
کد ر‌ی گیری باید روی طلا حک شود .تا از تقلبی نبودن آن مطمئن شد. ( ری‌گیری آزمایشگاهی به منظور تعیین عیار طلای ذوب شدهمی باشد).
در هنگام خرید طلای آبشده به مشخصات حک شده بر روی قالب توجه کنید.

به روز ترین و جذاب ترین مطالب جواهرات را در جواهرات لئوپارد دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.