فیروزه: سنگ آبی زینتی که هر سال می گذرد نادرتر می شود

فیروزه: سنگ آبی زینتی که هر سال می گذرد نادرتر می شود

فیروزه ،این ماده معدنی مات با جلای مومی که به عنوان سنگ قیمتی پوشیده می شود .و به عنوان سنگ تزئینی جمع آوری می شود ، در دنیای جواهرات

از یک رنسانس خوب استقبال می کند ، طراحانی که به دنبال جذابیت های آبی رویایی خود هستند.

کلمه فیروزه از کلمه فرانسوی قدیمی “ترکی” گرفته شده است . به بازرگانانی که در اصل فیروزه ایرانی را به اروپا صادر می کردند ، اشاره دارد. رنگ آن چنان زنده و قابل تشخیص است که به سرعت در توصیف رنگی که در جایی بین آبی و سبز قرار دارد مورد استفاده گسترده تری قرار گرفت. هدیه ای از طرف خدا که گمان می رود خوشبختی را برای صاحبانش به ارمغان می آورد . فیروزه همچنان به عنوان یک طلسم قوی قلمداد می شود و دارای قدرت جذب رفاه و موفقیت است.

سنگ فیروزه
گردنبند فیروزه

فیروزه از کجا پیدا می شود؟

اقلیم های خشک با وجود کانسارهای عمده ای که در ایران ، جنوب غربی آمریکا ، شبه جزیره سینا در مصر و شمال غربی چین کشف شد .شرایط مناسب برای تشکیل فیروزه را فراهم کردند. مین های بزرگ برای اولین بار در حدود 3200 سال قبل از میلاد در شبه جزیره سینا ثبت شدند. این معادن شامل معادن مگارا وادی ، قدیمی ترین منبع شناخته شده این ماده معدنی پر جنب و جوش بود که برای حدود 2000 سال فیروزه ای را برای فراعنه تولید می کرد.

از اوایل 2100 سال قبل از میلاد مین ، معادن در ایران ، ایران – منبع “فیروزه ایرانی” بسیار گرانبها کار می کردند. هزاران سال که به دلیل رنگ آبی و تخم مرغی روشن روبین جشن گرفته می شد. فیروزه ایرانی به عنوان بهترین در جهان شناخته می شد.

معادن افسانه ای فیروزه در حوالی نیشابور در ایران قرن ها کار شده و امروز نیز استخراج می شوند. اما بسیاری از معادن تاریخی فیروزه مدت هاست که تخلیه شده اند. امروزه چین اکثر فیروزه ها را تولید می کند . حدود 75٪ ، که غالباً برای رنگ و درخشش افزایش می یابد و بنابراین کیفیت مناسبی نیز ندارد . در کنار ایران ، آمریکا ، مکزیک ، شیلی و تبت. در جنوب غربی آمریكا كه زمانی جامعه پر رونق استخراج معادن فیروزه بود .بسیاری از معادن امروز بسته شده اند. کسانی که به تولید فیروزه با کیفیت گوهر ادامه می دهند در واقع استخراج مس هستند و فیروزه یک محصول جانبی گرانبها است.


فیروزه چگونه شکل می گیرد؟

فسفات هیدراته از مس و آلومینیوم ، اعتقاد بر این است که فیروزه ای که امروز می پوشیم تقریباً 30 میلیون سال پیش تشکیل شده است. این فرایند در طی چندین قرن به یکی از دو روش اتفاق افتاده است: با ریزش آب از طریق رگها یا شکاف در سنگ میزبان ، به تدریج رسوب فیروزه ای پشت سر خود ، یا تکه های فیروزه در دهانه های پر از خاک رس درون سنگ تشکیل می شود. گاهی اوقات ، یک ماتریس از رگه ها یا الگوها روی سطح فیروزه ای قابل مشاهده است که می تواند به رنگ خاکستری یا طلایی باشد.

اگر ماتریس نازک و به طور مساوی باشد .معمولاً از آن به عنوان “عنکبوت” یاد می شود. برای فیروزه ای که در آمریکا کشف شده است ، یک ماتریس تار عنکبوت قابلیت جمع آوری آن را افزایش می دهد. برای فیروزه ای که در هر جای دیگری یافت می شود ، نتیجه عکس دارد و از ارزش آن می کاهد.

سنگ فیروزه
گوشواره های زیبا با فیروزه ، الماس و مروارید دریای جنوبی که توسط گیتا ام طراحی شده است.

چه چیزی به فیروزه رنگ منحصر به فرد خود می بخشد؟

آبی آسمانی مشهور رنگی است که ما بیشتر با آن آشنا هستیم .اما رنگ فیروزه ای در طیف وسیعی از رنگ ها دیده می شود .از آبی پودری کم رنگ و آبی متوسط ​​گرفته تا سبز روشن و سبز زرد. فیروزه از فلزات موجود در سنگ محل تشکیل آن رنگ می گیرد. ترکیب شیمیایی آن شامل مقدار کمی مس است که به آبی رنگ آبی ، فیروزه ای ، رنگ سبز یا روی می دهد ، که منجر به لحنی زردرنگ.

چرا فیروزه را نیمه قیمتی می دانند؟

در حالی که فیروزه ظریف نادرتر و ارزشمندتر می شود زیرا کمتر از هر زمان دیگری در تاریخ کشف می شود. فیروزه همچنان سنگ “نیمه قیمتی” نامیده می شود. هر چقدر که دوست داشته باشیم . بعید است که فیروزه هرگز به نازک ارتقا یابد ، فقط به این دلیل که گرانبها اصطلاحی سنتی است که فقط برای الماس ، یاقوت کبود ، یاقوت و زمرد اختصاص دارد.

چرا فیروزه اینقدر مطلوب است؟

مواد معدنی بسیار کمی بر روی زمین وجود دارد که به رنگ آبی رنگ باشند.به ویژه آبی تخم مرغ رابین که مترادف با فیروزه است . که یکی از دلایلی است که این سنگ تزئینی مورد توجه بسیاری از علاقه مندان قرار گرفته است. فیروزه که یکی از قدیمی ترین سنگهای تاریخ بشر است . در طول تاریخ به عنوان یک گوهر مخصوص طلسمی قدرتمند ، مورد علاقه رزمندگان ، پادشاهان و رهبران روحانی شهرت داشته است.

امروزه بهترین فیروزه با ارزش تر از الماس است .و مجموعه هایی از مجموعه های پرشور را به خود جلب می کند که دوست دارند در مورد ریشه ها ، رنگها و تغییرات مختلف ماتریس نگاه کنند. با تعطیلی معادن در ایالات متحده و فیروزه ای که یافتن آن در جهان دشوار است و افزایش آن

به ندرت نادر است ، بسیاری از بهترین فیروزه ها در حال حاضر متعلق به مجموعه داران است که فقط به افزایش مطلوبیت آن کمک کرده است.


بهترین فیروزه کدام است؟

تنها مهمترین عامل تأثیرگذار بر ارزش فیروزه منشأ آن است . با بهترین نوع فیروزه ای رنگ آبی یکدست ، شدید و متوسط ​​نشان می دهد. منبع سنتی فیروزه ای با بهترین کیفیت منطقه نیشابور ایران بود. با این وجود ، قرن بیستم جنوب غربی آمریکا با غلبه بر ایران ، منبع اصلی نادرترین و با ارزش ترین نمونه های فیروزه ای شد.

از جمله نام های قابل جمع آوری برای مراقبت از آنها می توان به Lander Blue ، Number 9 ، Bisbee و Lone Mountain ، به همراه فیروزه زیبای خفته که در Gila County آریزونا یافت می شود. اشاره کرد. معدن Sleeping Beauty که به دلیل رنگ آمیزی کاملاً بی عیب و نقص شناخته می شود .فعالیت های خود را در سال 2012 به پایان رساند و باعث افزایش ارزش فیروزه Sleeping Beauty و بالا رفتن Cachet آن شد.


کدام طراحان جواهرات با فیروزه کار می کنند؟

فیروزه به طور فزاینده ای توسط طراحان جواهرات ظریف در گوشه و کنار جهان مورد استفاده قرار می گیرد . آنها از رنگ زیبایی که برای طرح های خود به همراه دارد استقبال می کنند. تیرگی پر جنب و جوش آن را به صورت کابوچون یا به صورت مهره درآورید . آن را به یک سنگ مرکزی خیره کننده تبدیل می کند.

در دیوید موریس ، یک مهره فیروزه ای به آبدارترین میوه در حلقه آبدار بری تبدیل می شود . در حالی که بولگاری ثابت می کند که فیروزه با گل میخ های شیک فیروزه ای و الماس Diva’s Dream کاملا مناسب لباس روزانه است.

با بهره گیری از ظاهر منحصر به فرد رگه دار برخی از فیروزه ها ، Guita M در نیویورک و Andrea Fohrman در کالیفرنیا ، فیروزه طرح دار را با الماس و مرواریدها در یک انگشتر و جفت گوشواره با یک رنگ خاکی و ارگانیک ترکیب می کنند.

به روز ترین و جذاب ترین مطالب جواهرات را در لئوپارد دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.