حکاکی روی سنگ های قیمتی

حکاکی روی سنگ های قیمتی

حکاکی روی سنگ های قیمتی را می توان بهترین روش جهت زیبایی بخشیدن به آنها دانست که می توانید انواع طرح های مختلف را بر روی سنگ مورد نظر خود بزنید. جهت حکاکی راه های مختلفی پیش رو خواهید داشت و می توانید از دستگاه های مختلفی جهت حکاکی استفاده نمایید .اما قبل از هرکاری باید با مواردی آشنا شوید.

حکاکی روی سنگ
حکاکی روی سنگ

حکاکی روی سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی زمانی زینت و زیبایی خاصی خواهند داشت. که بر روی آنها طرح و نقشی زیبا حکاکی شود. حکاکی یکی از راه هایی است که با استفاده از آن می توانید زیبایی سنگ را بیش از پیش نمایید. حکاکی روی سنگ های قیمتی با استفاده از دستگاه های حرفه ای باید انجام شود. تا بتوانید بهترین نتیجه را شاهد باشید. لازم به ذکر است که جهت حکاکی بر روی سنگ ها باید از دستگاه های دقیق استفاده شود. تا ظرافت کاری خاصی از آن شاهد باشید. امکان حکاکی انواع طرح های مختلف بر روی سنگ ها وجود خواهد داشت و به همین دلیل می توانید طرح مورد نظر خود را بر روی سنگ حکاکی نمایید. جهت حکاکی راه های مختلفی وجود دارد و در برخی موارد مشاهده می شود .که حکاکی به وسیله دستی انجام می شود. ابن امکان سنگ های قیمتی وجود دارد .اما برخی از سنگ ها سفت و برخی نرم هستند .که این امر سبب تفاوت در انتخاب روش قلم زنی خواهد شد. در گذشته قلم زنی و حکاکی کاملا با تیشه و قلم ظریف انجام می شد. اما با گذشت زمان این روش دستی رفته رفته جای خود را به دستگاه های پیشرفته داده است.

روش های حکاکی

جهت حکاکی روی سنگ یا گوهر تراشی روش های مختلفی وجود دارد .که یکی از این راه ها را می توان استفاده کردن از قلم دانست. که این قلم ها به قدری با ظرافت هستند که سبب آسیب بر سنگ نشوند. هرگونه اشکالی در انجام حکاکی به صورت دستی سبب از بین رفتن سنگ خواهد شد .و به همین دلیل این روش مشکلاتی نیز به همراه خواهد داشت .و بی شک افراد زبده و حرفه ای هستند .که می توانند بهترین نتیجه را داشته باشند. با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های مختلفی جهت حکاکی به بازار عرضه شده که حکاکی به وسیله این دستگاه ها کمترین تلفات را داشته و می توانید .بدون کوچکترین آسیبی بر روی سنگ قیمتی خود حکاکی انجام دهید. البته این دستگاه ها نیز به انواع مختلف دسته بندی می شوند. که هر یک از آنها ویژگی های منحصر به خود را خواهند داشت. در کشور ایران صنعتگران بسیاری اقدام به حکاکی بر روی سنگ های قیمتی می نمایند .و هنرمندان بسیاری در این رسته فعالیت می نمایند. حکاکی معمولا تا عمق یک میلیمتر خواهد بود .و به همین دلیل امکان آسیب به وسیله دستگاه های حکاکی بسیار پایین خواهد بود.

دستگاه های حکاکی روی سنگ

همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره شد دستگاه های مختلفی جهت حکاکی ارائه شده است که یکی از بهترین دستگاه ها را می توان دستگاه لیزری دانست که با استفاده از این دستگاه امکان حکاکی بر روی تمامی سنگ های قیمتی وجود خواهد داشت. دستگاه های لیزری کمترین آسیب را به سنگ های قیمتی وارد خواهند کرد و می توان گفت: بهترین روش حکاکی استفاده کردن از دستگاه های لیزری می باشد.

یکی دیگر از دستگاه های حکاکی سنگ های قیمت را می توان دستگاه CNC دانست که این دستگاه نیز از جمله دستگاه های معروف در این زمینه می باشد. این محصول دقت حرکتی ۰.۰۳ تا ۰.۰۵ را دارد و می توانید بهترین نقش ها را با استفاده از این دستگاه بر روی سنگ قیمتی بزنید. دسته دستگاه بدون هیچ گونه لرزشی است و سبب خواهد شد هیچ گونه مشکلی در نقش زنی به وجود نیاید.

موارد قابل توجه در حکاکی

یکی از مهمترین مواردی که باید حتما در نظر داشته باشید امکان شکستن سنگ می باشد چرا که ممکن است در هنگام انجام کار طراحی شکاف سنگ شکسته و سبب از بین رفتن سنگ شود که به همین دلیل ابتدا باید شکاف ها و سوی سنگ را بررسی نمایید. در انتخاب قلم طراحی باید نهایت دقت را داشته باشید که متناسب با اندازه سنگ باشد و طرح زیبایی بر روی سنگ ایجاد شود.

به روز ترین و جذاب ترین مطالب جواهرات را در جواهرات لئوپارد دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.