جواهر سازی مهره ای و سیمی

جواهر سازی مهره ای و سیمی

 آشنایی با جواهر سازی مهره ای و سیمی فرصتی برای آموزش مهارت های مختلف جواهر سازی را برای شما فراهم می آورد.

  به دلیل تنوع انواع جواهر سازی، مهارت های مختلف آن نیز ممکن است .گیج کننده به نظر آید. در اینجا به برخی از تکنیک های اولیه آشنا می شویم .به خصوص برای مبتدیان این رشته، و همچنین در ساخت جواهرات دست ساز کارآمد خواهد بود.

نخ کردن مهره ها: به طور معمول این شیوه به انداختن هر گونه مهره به درون نخ مخصوص و یا سیم گفته می شود. در طراحی این نوع جواهر می توان از یک و یا چند مهره، به دو سبک متفاوت در وسط سیم یا نخ استفاده کرد.
برای محکم شدن مهرها در دو طرف نخ یا سیم از قلاب کنید .و یا در صورتی که جنس آن ها سیم یا کش باشد .به راحتی می توانید دو طرف آن را گره بزنید.  و در صورتی که از سیم مفتول استفاده کرده بودید . می توانید به منظور جلوگیری از خروج مهره ها، در دو طرف انتهایی سیم حلقه ایجاد کنید.

شیوه ی دیگر انداختن مهره ها به این صورت است . که با انداختن مهره درون سیم یا نخ و ایجاد حلقه در یک سمت و یا هر دو طرف نخ، مهره ی آویزان و یا اتصال ایجاد کنید. این آویز ها به قلاب گوشواره ها وصل شده و اتصال ها نیز به یکدیگر وصل می شوند . و در نهایت به یک دستبند و یا گردنبند ساده تبدیل می شوند.

مهره بافی:

در ساخت جواهر با مهره به این شیوه معمولا به مهره، سوزن و نخ مخصوص نیاز خواهید داشت. بافت مهره ها به این صورت است که درست مانند خیاطی باید نخ ها را با الگوهای خاص، از درون مهره ها عبور دهید.
کوک هایی که معمولا در مهره بافی استفاده می شوند. کوک peyote، کوک ، کوک (چپ و راستی)،کوک ( مربعی)، و Dutch spiral هستند.
در مهره بافی باید به این نکته توجه داشته باشید .که سوزن بیش از یک بار از درون یک مهره عبور می کند، بنابراین باید سوزن نازک انتخاب نمایید.

مهره بافی با دستگاه:

همانطور که از اسمش نیز می توان حدس زد، در این شیوه از دستگاه برای بافتن مهره ها بر روی سیم استفاده می شود. برخی از طراحی های پیچیده و دشوار به آسانی بر روی دستگاه امکان پذیر هستند.
قانون اصلی کار به این صورت است .که ردیف های افقی بر روی ردیف های عمودی بافته می شوند. که به آن تار گفته می شود. گرچه نتایجی که از بافت مهره ها با دستگاه به دست می آید .اغلب مسطح هستند و پیش از آغاز کار، دستگاه نیاز به تنظیمات اولیه دارد، با این حال این شیوه با سرعت بالاتری انجام می گیرد.
سخت ترین قسمت این شیوه پنهان نمودن قسمت های انتهایی تارها در پایان کار است.

جواهر سازی با مفتول:

 با استفاده از سیم می توان طراحی ها و اشکال مختلفی ایجاد نمود. هنگامی که مهارت های پایه و مقدماتی را آموختید، توانایی ساخت جواهرات پیچیده تر را نیز خواهید داشت.
برای شروع انتهای یک سنجاق سر را به شکل حلقه ای در آورده و میخ ته حلقه درست کنید. با یادگیری مهارت های پیچ دادن مفتول می توانید .اشکال مختلفی از جمله حلزونی، مارپیچ، حلقه پیچ و حلقه ای و سایر ترکیب های دشوار را ایجاد کنید .که در نهایت در ساخت جواهرات جواهرات دست ساز کارآمد خواهند بود.

مهره های ویکتوریایی و فرانسوی:

این مهارت ها در ساخت گل های مهره ای ظریف، شاخ و برگ درختان،حتی درخت های کریسمس کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. در هر دو روش از مفتول و مهره استفاده می شود. اما تفاوت آنها در مهارت های مختلف ساخت آنهاست.
مهره دوزی به روش فرانسوی به این صورت است . که چند مهره به سیم اضافه شده و بعد پایین و بالا می شود . تا در موقعیت مناسب قرار گیرد. در مهره دوزی ویکتوریایی چند مهره به طور همزمان اضافه شده و سپس سیم را خم کرده تا مهره ها جابه جا شوند.
پیچ خوردگی های سیم در روش فرانسوی کمتر از روش ویکتوریایی است، بنابراین می توان گفت که گل های مهره ای ویکتوریایی مقاوم تر از گل های فرانسوی هستند.

زنجیر مشبک:

مهارتی فوق العاده برای ساخت جواهرات ظریف که بدون لحیم کاری حلقه ها را به یکدیگر متصل می کنند. الگوهای مختلفی وجود دارند که یادگیری آنها خالی از لطف نیست:
زنجیر مشبک dragon scale، زنجیر مشبک helm weave، زنجیر مشبک byzantine، زنجیر مشبک ایرانی و زنجیر مشبک اروپایی ۸ در ۲ از سری الگوهای خاص هستند.

به روز ترین و جذاب ترین مطالب جواهرات را در جواهرات لئوپارد دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.