تخم مرغ فابرژه ( Fabergé) چیست؟

تخم مرغ فابرژه ( Fabergé) چیست؟

تخم مرغ Fabergé (به روسی: Яйца Фаберже́، yaytsa faberzhe) تخم مرغی است نگین دار که توسط شرکت جواهرات House of Fabergé در سن پترزبورگ ، امپراتوری روسیه ایجاد شده است. احتمالاً 69 مورد ایجاد شده است که از این تعداد 57 مورد امروز وجود دارند .

در سال 1916 ، در سن پترزبورگ روسیه ، طلافروش پیتر کارل فابرگه بر تولید دو تخم مرغ تزئینی و مجلل نظارت داشت. قرار بود این اشیا هدایای عید پاک سلطنتی باشد .که در آوریل 1917 به ملکه ماریا فئودوروونا و تزارینا الکساندرا فئودوروونا اهدا شد.

تخم مرغ Fabergé موجود در دنیا

از 69 تخم مرغ شناخته شده Fabergé ، 57 مورد تا به امروز موجود است . ده تخم مرغ عید پاک سلطنتی در موزه اسلحه خانه کرملین مسکو به نمایش گذاشته شده است. از 50 تخم مرغ تحویل داده شده .، 44 مورد موجود و عکس هایی از سه تخم از دست رفته وجود دارد: تخم مرغ سلطنتی دانمارک 1903 ، تخم مرغ یادبود الکساندر سوم 1909 و تخم مرغ نیازمندی 1889. سومین تخم مرغ عید پاک سلطنتی سال گذشته که از دست رفته بود .از آن زمان در ایالات متحده پیدا شده و توسط وارتسکی برای یک مجموعه دار خصوصی خریداری شده است.

پس از انقلاب روسیه ، بلشویک ها خانه فابرگه را ملی کردند و خانواده فابرگه به ​​سوئیس گریختند . جایی که پیتر کارل فابرگه در سال 1920 درگذشت. کاخ های خانواده شاهنشاهی مورد حمله قرار گرفتند . و گنجینه های آنها از جمله تخم مرغ های فابرژه و جعبه های جواهرات به دستور ولادیمیر لنین به زره پوش کرملین منتقل شد.

سرنوشت این تخم مرغهای

در تلاش برای به دست آوردن ارز بیشتر ، جوزف استالین پس از ارزیابی ارزش آنها توسط آگاتون فابرگه ، بسیاری از تخمهای فروخته شده .در سال 1927 را داشت. بین سالهای 1930 و 1933 ، 14 تخم شاهنشاهی روسیه را ترک کردند. بسیاری از تخمها به آرماند هامر (رئیس شرکت Occidental Petroleum و دوست شخصی لنین . ، که پدر وی بنیانگذار حزب کمونیست ایالات متحده بود) و امانوئل اسنومن از فروشندگان عتیقه فروشی لندن وارتسکی فروخته شد.

پس از جمع آوری در زره پوش کرملین ، بزرگترین گردهمایی تخمهای Fabergé توسط مالکوم فوربس مونتاژ شد .و در شهر نیویورک به نمایش درآمد. مجموعاً 9 قطعه تخم مرغ و تقریباً 180 اشیا Fab دیگر Fabergé ، قرار بود این مجموعه در فوریه 2004 توسط وراث فوربس در حراج ساتبی به فروش برسد. با این حال ، قبل از شروع حراج ، مجموعه به طور کامل توسط الیگارشی ویکتور وکسلبرگ خریداری شد. وكسلبرگ در یك مستند بی بی سی چهار در سال 2013 نشان داد. كه او فقط بیش از 100 میلیون دلار برای خرید 9 تخم مرغ Fabergé خرج كرده است. او ادعا می کند که هرگز آنها را در خانه خود به نمایش نگذاشته است . و گفت که آنها را خریداری کرده است .زیرا آنها برای تاریخ و فرهنگ روسیه مهم هستند .و معتقد است که آنها بهترین هنر جواهرات در جهان هستند. در همان مستند بی بی سی ، وکسلبرگ فاش کرد. که قصد دارد موزه ای را باز کند که تخمهای موجود در مجموعه او را به نمایش بگذارد . که در 19 نوامبر 2013 به عنوان یک موزه خصوصی Fabergé در سن پترزبورگ روسیه ساخته شد.

ثبت رکورد حراج

در نوامبر 2007 ، ساعتی از Fabergé که توسط خانه حراج کریستی Rothschild Egg نامگذاری شد . در حراجی به مبلغ 8.9 میلیون پوند (با احتساب کارمزد) فروخته شد. قیمت حاصل از تخم مرغ سه رکورد حراج را ثبت کرد: این گرانترین ساعت ، شیء روسی و object Fabergé است که تاکنون در حراج فروخته شده است .و از فروش 9.6 میلیون دلاری تخم مرغ زمستانی 1913 در سال 2002 پیشی گرفته است.

تخم مرغ های Fabergé در دنیای هنر و فرهنگ عامه جایگاه فرقه ای کسب کرده اند. آنها که در نمایشگاه ها ، فیلم ها ، مجموعه های تلویزیونی ، مستندها ، کارتون ها ، نشریات و اخبار به نمایش در می آیند ، همچنان دسیسه می کنند. آنها به نمادهای شکوه ، قدرت و ثروت سلسله رومانوف و امپراتوری روسیه ، گنجینه های بی ارزش برای شکار ، سرقت و غیره تبدیل شده اند.

به روز ترین و جذاب ترین مطالب جواهرات را در جواهرات لئوپارد دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.